IRB uključen u FP7 projekt vrijedan 3,5 milijuna eura
Znanstvenici Centra za istraživanje mora i Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković, pod vodstvom dr. sc. Daniela Lyonsa, dio su konzorcija nedavno započetog četverogodišnjeg FP7 projekta Europske komisije SMART-NANO vrijednog 3,5 milijuna eura.
Projekt okuplja konzorcij sačinjen od osam partnera iz Švicarske, Nizozemske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Izraela, Italije i Hrvatske, a usmjeren je prema razvoju inovativne i financijski prihvatljive tehnološke platforme koja će omogućiti tzv. “from sample-to-result” opažanje, prepoznavanje, odvajanje i mjerenje umjetno sintetiziranih nanočestica u kompleksnim matricama poput kozmetike, hrane, bioloških sistema i okoliša.
Nanočestice su super-fine čestice koje su 10,000 puta manje od promjera ljudske kose. Iako se smatraju otkrićem moderne znanosti, nanočestice zapravo imaju jako dugu povijest. Korištene su još od strane obrtnika u 9 st. u Mezopotamiji za stvaranje svjetlucavog učinka na površini posuđa. Dodatkom nanočestica materijalima poboljšavaju se njihove karakteristike poput čvrstoće, tvrdoće i drugih mehaničkih svojstava zbog čega one imaju široku primjenu u industriji i medicini, od liječenja raka do glavnog sastojka krema za sunčanje.
Upotreba nanočestica je u stalnom porastu, od korištenja u bojama, automobilskim dijelovima, kozmetičkim proizvodima pa do upotrebe u biologiji i medicini. Procjenjuje se da se tjedno pojavljuju 3-4 nova proizvoda koji sadrže nanončestice i da će do 2014. godine na tržištu biti prisutno proizvoda baziranih na nanotehnologiji u vrijednosti od 1,6 bilijuna eura.
Većina nanočestica ima veliki omjer površine u odnosu na volumen te zbog toga mogu biti vrlo reaktivne i katalitičke. Zbog toga što su sićušne i lagane, nanočestice mogu dugo vremena lebdjeti u zraku i lagano se šire okolinom. Osim namjenski izrađenih nanočestica postoje i one koje nastaju kao nusproizvod određenih aktivnosti, posebice u graditeljstvu. Iako same po sebi nanočestice nisu opasne, još uvijek nije znanstveno dokazana njihova sigurnost u mnogim aspektima i zbog toga je potrebno pratiti njihovu upotrebu i rasprostranjenost te na vrijeme uočiti potencijalne opasnosti za zdravlje ljudi i okoliš.
Centar za istraživanje mora interdisciplinarni je istraživački centar IRB-a smješten u Rovinju. Istraživačka djelatnost Centra usmjerena je na oceanografska istraživanja u području procesa i dinamike vodenih masa; floru, faunu i životne zajednice u morima; ekološka, fiziološka i genetska istraživanja morskih organizama te praćenje zagađenja i kvalitete mora.
Dr. Lyons doktorirao je na Irskom nacionalnom sveučilištu 2001. godine. Nakon doktorata radio je u Izraelskom institutu za tehnologiju Technion, Infineon Technologies AG i na Sveučilištu u Corku. Danas radi u Centru za istraživanje mora IRB-a, a njegov istraživački interes usmjeren je na istraživanje nanočestica u trofičkom gradijentu morskog ekosustava kao i na razvoj senzora biotoksina zasnovanog na nanočesticama.
Kontakt