Detektor fotona
Glavni istraživač
Detektori izrazito niskih razina svjetlosti (brojači fotona) zasnovani napoluvodičkim lavinskim fotodiodama nalaze sve veću primjenu u kvantnoj kriptografiji, komunikaciji i informatici, kriptogeneratorima slučajnih brojeva, sigurnosnim kamerama, medicinskim dijagnostičkim metodama i znanstvenim molekularnim istraživanjima npr. genetici. Tehnologija poluvodičkih, naročito silicijskih brojača fotona vrlo je aktivno područje istraživanja. Ova vrsta detektora osjetljiva je u širokom spektru valnih duljina svjetlosti i ima vremensku razlučivost, kvantnu korisnost i pojačanje koji značajno nadmašuju značajke tradicionalnih fotomultiplikatora. Robusnost, male dimenziji i mala potrošnje struje, uz mogućnost da se ugrade izravno u silicijski čip, otvaraju mogućnost velikog broja primjena.
Postojeći komercijalni detektori ne odgovaraju potrebama naših znanstvenih i tehnoloških istraživanja, ne samo zbog neoptimalnih značajki, već i vrlo visokih cijena (prosječno 40.000kn). Detektori prikazani u literaturi također ne zadovoljavaju ili su netočno specificirani. Primijetili smo da su i naši kolege s kojima znanstveno surađujemo došli do sličnih zaključaka, te da i sami traže vlastita tehnička rješenja.
Zadatak projekta je razvoj kompaktnog optoelektroničkog modula koji uključuje SPAD detektor i pripadni sklop za gašenje lavine, a koji bi se mogao koristiti kao brojač u dijagnostičkim, analitičkim i kriptografskim metodama baziranim na detekciji izrazito niskih razina svjetlosti. Uz optimalne značajke fotodetekcije, dodatni zahtjevi su mala potrošnja snage, niski troškovi proizvodnje i male fizičke dimenzije detektorskog modula. Krajnji cilj je komercijalizacija razvijene tehnologije.