Popularizacija znanosti
Primarna zadaća IRB-a je obavljanje vrhunskih temeljnih istraživanja koja su preduvjet za ispunjenje ostalih zadaća koje IRB preuzima u razvoju RH kao što su razvoj inovativnih istraživanja, sudjelovanje u visokom obrazovanju, prijenos znanja u gospodarstvo s ciljem razvoja novih visoko-tehnologijskih proizvoda te jačanje društvene svijesti o važnosti i nužnosti znanja i znanosti u modernom društvu. IRB ove zadaće obavlja u suradnji sa sveučilištima, znanstvenim institutima i ostalim srodnim institucijama u RH i inozemstvu.
Jedan od ciljeva Europske unije u narednom razdoblju je potaknuti zelenu i digitalnu tranziciju, za što su ključne vještine u području STEM-a (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Svaka peta mlada osoba u Europi završila je tercijarno obrazovanje u području STEM-a, što je manje od dva milijuna osoba s diplomom u području STEM-a godišnje. Kako bi se taj broj povećao, preporučuje se jače povezivanje i suradnju dionika formalnog, neformalnog i informalnog obrazovanja, kompanija i organizacija civilnog društva kako bi se osigurao relevantan i značajan angažman svih dionika u društvu s ciljem povećanja interesa za karijeru u području STEM-a.
Tu svoju ključnu ulogu prepoznaje Institut Ruđer Bošković neprekidnim promicanjem aktivnosti popularizacije znanosti kroz brojne aktivnosti kao što su ciklusi popularno-znanstvenih predavanja za širu javnost (Znanstveni četvrtak, Noć pod zvijezdama na Ruđeru, predavanja povodom dodjele Nobelovih nagrada i sl.) koje se tradicionalno održavaju na Institutu kao i sudjelovanjem u brojnim europskim i međunarodnim projektima, suradnjama sa zakladama, tvrtkama i drugim srodnim institucijama.
Otvoreni dan IRB-a
Svakako, najvažnija i najpoznatija manifestacija u sklopu koje IRB otvara svoja vrata za širu javnost su Otvoreni dani IRB-a. Tradicija otvorenih dana seže još od 2004. godine. Idejni začetnik ove manifestacije je pokojna dr. sc. Greta Pifat-Mrzljak, koja je svoj entuzijazam prenijela mlađim generacijama. U sklopu Otvorenih dana Institut je do sada ukupno posjetilo preko 40 000 posjetitelja. Tradicija je održana usprkos pandemiji (dva virtualna izdanja) te građevinskih radova koji su trenutno u tijeku na Institutu.
2023. godine zajedno s Institutom za fiziku pokrenuta je Frizbijada. Jedinstveni je to događaj kojem je cilj povezati najbolje elemente iz naših aktivnosti razvijanih u zadnjim desetljećima – posjet laboratorijima za organizirane školske grupe, sadržaje u perivoju za posjetitelje svih uzrasta te različite video materijale za virtualne posjetitelje svih generacija koji nas nisu u mogućnosti uživo posjetiti.
Ruđerov interaktivni laboratorij
Osim aktivnosti koje Institut organizira, naši znanstvenici aktivno sudjeluju u čitavom nizu edukacijskih i popularno-znanstvenih aktivnosti u organizaciji udruga civilnog društva, obrazovnih ustanova (vrtića, škola, fakulteta) te javnih ili privatnih ustanova i kompanija. Pod zajedničkim nazivom 'Ruđerov interaktivni laboratorij' nastojimo doprijeti do što većeg broja korisnika, kako uživo, tako i virtualno. Tako primjerice od samog početka kao partneri sudjelujemo u realizaciji Znanstvenog piknika, naši znanstvenici aktivno sudjeluju na Festivalu znanosti, Međunarodnom dječjem festivalu u Šibeniku, te mnogim drugim STEM sajmovima i festivalima.
Jačanjem svoje djelatnosti u području popularizacije znanosti Institut želi unaprijediti percepciju znanosti kao društveno iznimno korisne djelatnosti koja omogućava razvoj i napredak zajednice, te predstavlja sredstvo kompetitivnosti na svjetskom tržištu znanja jer se današnja ekonomija, a time i tržište rada ne mogu razvijati bez pomoći znanosti i tehnologije.