Zavod za fiziku materijala
Novi napredni materijali: Od sinteze do strukturnih, mikrostukturnih, električnih, optičkih, optoelektroničkih, senzorskih i katalitičkih svojstva funkcionalnih (nano)materijala
Predstojnik
Tajništvo
Dobro došli na stranice Zavoda za fiziku materijala! Zavod za fiziku materijala sastoji se od 6 laboratorija: Laboratorij materijala za konverziju energije i senzore, Laboratorij za molekulsku fiziku i sinteze novih materijala, Laboratorij za optiku i optičke tanke slojeve, Laboratorij za poluvodiče, Laboratorij za tanke filmove i Laboratorij za sintezu i kristalografiju funkcionalnih materijala.
Nanoznanost i nanotehnologija su najaktivniji smjerovi kako temeljnih znanstvenih istraživanja, tako i primijenjenih istraživanja i razvoja u Zavodu za fiziku materijala. Sintetiziraju su različiti tipovi nanostrukturiranih materijala: amorfni i nanokristalni tanki filmovi pripravljeni termodinamički neravnotežnim postupcima (magnetronskim rasprašenjem, ionskom implantacijom), nanolaminati, nanokristalni metali, nanometarske keramike, nanokompoziti, te prostorno uređene disperzije nanočestica u amorfnim materijalima.
Struktura navedenih materijala određuje se nizom metoda - rentgenskom difrakcijom u polikristalnim i monokristalnim uzorcima(XRD), raspršenjem X-zraka pod malim kutem (SAXS), Ramanskom spektroskopijom, elektronskom mikroskopijom, mikroskopijom atomskih sila (AFM), a fizikalne karakteristike brojnim dijagnostičkim metodama - električnim i optičkim mjerenjima, fotoluminiscencijom, elektrokemijskim mjerenjima i drugima. Povezivanje parametara pripravljanja, strukture i fizikalnih osobina daje uvid u fizikalne procese koji rezultiraju novim osobinama materijala i omogućava njihovu optimalizaciju za eventualne primjene. Snažan poticaj istraživanja će dobiti instaliranjem novog uređaja za nanospektroskopiju. Istraživani materijali pokazuju izvrsne osobine kao fotovoltaici, termoelektrici, katalizatori, antikorozijske presvlake i slično.
Temeljna istraživanja u području molekulske i fizike čvrstog stanja s naglaskom na vibracijsku spektroskopiju obuhvaćaju sisteme različite po načinu pripravljanja i sastavu - metale, poluvodiče i keramike u jednoj grupi, te molekulske kristale i biološke materijale u drugoj grupi. Intenzivno istraživanje optičke interakcije s materijom u vrlo nelinearnom režimu, te spontana i samoorganizacija u kondenziranim sistemima, zaokružuju spektar istraživačkih aktivnosti u Zavodu za fiziku materijala.