Zavod za istraživanje mora i okoliša
Zavod je centar izvrsnosti u fundamentalnim i primijenjenim istraživanjima sustava, procesa i stanja u okolišu. Svrha naših istraživanja je doprinijeti optimalnom upravljanju okoliša za napredak naše zemlje i svijeta.
Predstojnik
Tajništvo
Zavod za istraživanje mora i okoliša, sa preko 100 zaposlenika organiziranih u 12 laboratorija smještenih u Zagrebu i istraživačkoj postaji Martinska, blizu Šibenika. ZIMO je najveći multidisciplinarni Zavod Instituta Ruđer Bošković.
Strateški pravci istraživanja ZIMO obuhvaćaju more, prijelazne i slatke vode, kopnene sustave i atmosferu koji se razvijaju poticanjem novih interdisciplinarnih istraživačkih pravaca. Multidisciplinarna istraživanja fokusirana su na biogeokemijske procese u prirodnim sustavima, analitiku anorganskih i organskih spojeva u vodenim sustavima, razvoj bioloških indikatora za procjenu zagađenja, ekotoksikologiju, mikrobiologiju, geokemiju mora i okoliša, biofiziku mora na nano i mikro skali, satelitsku oceanografiju i fiziku mora, radioekologiju okoliša, okolišno modeliranje i informatiku, istraživanja bioraznolikosti, staništa vodenih organizama (ribe, školjkaši) i njihovu patologiju.
ZIMO ima organiziranu suradnju s Centrom za istraživanje mora u Rovinju i Institutom za oceanografiju i ribarstvo u okviru Referentnog Centra za More koji je konzorcij Instituta za oceanografiju i ribarstvo i IRB, s Centrom za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja Ivan Vučetić pri Ministarstvu unutarnjih poslova, s Hrvatskim vodama i brojnim Javnim ustanovama zaštićenih područja.
Posebno su istaknute aktivnosti vezane za akreditacije i aktivnosti Referentnog centra za more:
- sustavno praćenje prioritetnih opasnih tvari u svrhu procjene Dobrog Stanja ekosustava Jadranskog mora (DSO) (vode, sedimenata i biote) (zdravlja i kvaliteta života) (Rješenje Ministarstva zaštite okoliša, prirode i energetike o ispunjenju posebnih uvjeta (vrijedi do 20. veljače 2028. godine) kojim imamo ovlaštenje za praćenje stanja podzemnih, površinksih i otpadnih voda, sedimenata i biote);
- sustavno praćenje otopljenog, partikulatnog i ukupnog organskog ugljika u prijelaznim i površinskim vodama, sedimentu i otpadnim vodama (akreditirana metoda HRN EN ISO/IEC 17025:2017);
- praćenje radioaktivnosti u okolišu - Laboratorij za radioekologiju akreditiran je za određivanje koncentracije aktivnosti/ masene aktivnosti radioaktivnih elemenata sukladno zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025; Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija.