Mehanokemijsko templatiranje potpomognuto računalnom kemijom za ciljanu i održivu sintezu funkcionalnih materijala
Glavni istraživač
Održiva proizvodnja naprednih materijala ključna je za kontinuirani napredak čovječanstva. Vrlo izazovna meta su porozni materijali (PM) kojima praznine unutar strukture daju funkcionalnost. Korisne forme PM-ova su stoga inherentno termodinamički nestabilne i teško pripravljive, ali se srećom mogu stabilizirati templatima, koji mogu i dodati funkcionalnost materijalu. Međutim, trenutni pristup sintezi PM-ova temelji se na opsežnoj solvotermalnoj pretrazi, koja troši vrijeme, energiju i resurse, zagađuje okoliš, te je često opasna i nepouzdana.
Kao rješenje predlažemo korištenje računalne kemije za predviđanje struktura i svojstava templatiranih PM-ova, što će nam omogućiti izravno ciljanje stabiliziranih funkcionalnih formi. One će se sintetizirati i skalirati putem mehanokemije, omogućujući učinkovitu, sigurnu i održivu pripremu ciljanih funkcionalnih materijala.
Glavni modelni spojevi bit će zeolitne imidazolne mreže izgrađene od cinka i imidazola, koje su izuzetno polimorfne (>15 različitih formi), ali imaju veliki potencijal kao materijali za separacije. Stabilizirat ćemo ih funkcionalnim templatima kao što su fulereni, kvantne točke ili polioksometalati, dajući napredne kompozitne
materijale. Pripremljeni PM-ovi će se testirati za separacije, skladištenje i katalizu te kao spintronički i magnetski materijali. Ovaj pristup je vrlo svestran, komercijalno obećavajući i bit će od interesa za sve znanstvenike koji se bave materijalima i za društvo u cjelini.