Možemo li oceane i mora očistiti od mikroplastike pomoću inkapsulacije kalcijevim karbonatom?
Glavni istraživač
Onečišćenje oceana i mora plastikom predstavlja jedan od najkritičnijih ekoloških izazova. Razgradnja makroplastike tijekom vremena dovodi do stvaranja mikroplastike koju morski organizmi gutaju, zbog svoje male veličine, potencijalno uzrokujući dugoročna fiziološka oštećenja.
Ovo istraživanje usmjereno je na razvoj metode za poticanje taloženja mikroplastičnih čestica na morsko dno inkapsulacijom kalcijevog karbonata. Inkapsulirane čestice dobivaju dovoljnu gustoću da se talože pod djelovanjem gravitacije, nudeći potencijalno učinkovit pristup za uklanjanje mikroplastike iz vodenog okoliša.
Studija se sastoji od dva glavna istraživačka cilja:
O1 – Površinska modifikacija mikroplastičnih čestica pomoću huminske kiseline, za repliciranje prirodnog površinskog starenja u morskim uvjetima i za promjenu fizikalno-kemijskih svojstava plastike.
O2 – Eksperimenti inkapsulacije i sedimentacije pomoću umjetne morske vode termostatirane na tipične temperature mora. Utjecaj globalnog zatopljenja ispitat će se procjenom kako porast temperature utječe na taloženje kalcijevog karbonata i rezultirajuću sedimentaciju neobrađene i obrađene mikroplastike.
Očekuje se da će rezultati doprinijeti razvoju ekološki održivih metoda za remedijaciju mikroplastike, s potencijalnom primjenjivošću u praksama očuvanja mora.