Prijeđite na glavni sadržaj

Možemo li oceane i mora očistiti od mikroplastike pomoću inkapsulacije kalcijevim karbonatom?

Tip projekta
Znanstveno-istraživački projekti
Financijer
Europski institut za inovacije i tehnologiju
Datum početka
31.12.2020.
Datum završetka
1.12.2021.
Status
Završen
Iznos financiranja
500 EUR
Više informacija

Onečišćenje oceana i mora plastikom predstavlja jedan od najkritičnijih ekoloških izazova. Razgradnja makroplastike tijekom vremena dovodi do stvaranja mikroplastike koju morski organizmi gutaju, zbog svoje male veličine, potencijalno uzrokujući dugoročna fiziološka oštećenja.

Ovo istraživanje usmjereno je na razvoj metode za poticanje taloženja mikroplastičnih čestica na morsko dno inkapsulacijom kalcijevog karbonata. Inkapsulirane čestice dobivaju dovoljnu gustoću da se talože pod djelovanjem gravitacije, nudeći potencijalno učinkovit pristup za uklanjanje mikroplastike iz vodenog okoliša.

Studija se sastoji od dva glavna istraživačka cilja:

O1 – Površinska modifikacija mikroplastičnih čestica pomoću huminske kiseline, za repliciranje prirodnog površinskog starenja u morskim uvjetima i za promjenu fizikalno-kemijskih svojstava plastike.

O2 – Eksperimenti inkapsulacije i sedimentacije pomoću umjetne morske vode termostatirane na tipične temperature mora. Utjecaj globalnog zatopljenja ispitat će se procjenom kako porast temperature utječe na taloženje kalcijevog karbonata i rezultirajuću sedimentaciju neobrađene i obrađene mikroplastike.

Očekuje se da će rezultati doprinijeti razvoju ekološki održivih metoda za remedijaciju mikroplastike, s potencijalnom primjenjivošću u praksama očuvanja mora.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.