Potencijal mikroinkapsulacije u proizvodnji sireva
Glavni istraživač
S
K
Projekt je sinergija rada istraživača Zavoda za kemiju (AF-ZK), Zavoda za opće stočarstvo (AF-ZOS) i Zavoda za mljekarstvo (AF-ZM) prijavitelja te istraživača partnerskih ustanova čime je osiguran interdisciplinaran pristup u istraživanju primjene mikroinkapsuliranog sirila u proizvodnji sira. Prijavitelj je radom na različitim vrstama projekata iz područja mljekarskih znanosti ostvario rezultate i vještine koji su pridonijeli razvoju metodologije u analitici i tehnologiji mlijeka i mliječnih proizvoda, molekularnoj identifikaciji bakterija mliječne kiseline, genotipizaciji domaćih životinja i formulaciji biopolimernih mikrokapsula za kontrolirano otpuštanje tvari za zaštitu/ishranu bilja. Ukupni znanstveno-istraživački rad prijavitelja doprinijet će razvoju projektne ideje predstavljene ovim projektom. Ključna istraživanja provedena su kroz projekte:
• Elementi ekološke proizvodnje i analitičke metode za dokazivanje izvornosti sira, MZOS, 2007.-2010.
• Funkcionalni mliječni proizvodi od ovčjeg mlijeka, MZOS, 2007.-2014.
• Characterisation and tracking the origin of specific features of traditional cheeses in Western Balkans, Joint European Research Projects -RegTrac. SEE-ERA NET PLUS, 2010.-2012.
• Nove biopolimerne mikrokapsule za kontrolirano otpuštanje tvari za zaštitu/ishranu bilja, HRZZ, 2015.-2018.
• Smart Integration of Genetics with Sciences of the Past in Croatia: Minding and Mending the Gap - "MendTheGap", H2020-TWINN-2015, 2016.-2019.
Partner (VEF) ima iskustvo u istraživanju zaštitnih kultura i bakteriocina na projektu „Safety of traditional fermented sausages: research on protective cultures and bacteriocins“ (2002.-2005. EU INCO FP5) i sigurnosti hrane na projektu „Selection and improving of fit-for-purpose sampling procedures for specific foods and risks“(2009.-2013. PROMISE, FP7).
U projektu ćemo koristiti partnerovo (IRB) dugogodišnje radno iskustvo na biotipizaciji mikroorganizama metodom temeljenom na proteomskom otisku (MALDI TOF), te na identifikaciji proteina u kompleksnim biološkim smjesama (LC-MS).
Projekt doprinosi prioritetnom području TPP Hrana i bioekonomija (potpodručje PTPP Održiva proizvodnja i prerada hrane) kroz rezultate koji osiguravaju primjenu inovativnih tehnologija u proizvodnji kvalitetne sigurne hrane, hrane s dodanom vrijednošću, te bioraznolikosti.
Realizacija projekta omogućit će istraživačima povećanje kompetentnosti i znanstvene prepoznatljivosti u ERA i tehničko-tehnološke osposobljenosti prema najvišim EU standardima. Ostvarit će se veći broj kvalitetnih znanstvenih radova publiciranih u relevantnim časopisima, veća znanstvena izvrsnost i sinergija između istraživača u područjima prirodnih, biotehničkih i biomedicinskih znanosti. Dugoročno, očekuje se zapošljavanje istraživača kroz projekte šireg regionalnog utjecaja, kroz suradnju sa mljekarskom i ostalim prehrambenim industrijama (pekarska, mesna i dr.) koje u svojoj proizvodnji koriste enzime. Rezultati će povoljno utjecati i na studente u kontekstu stjecanja znanja radi povećanja konkurentnosti na tržištu rada.
Analize poslovnog sektora pokazale su interes za primjenom inovativnog inkapsuliranog sirila u proizvodnji sira, ali i ostalim sektorima poljoprivrede i prehrambene industrije. Projekt podržava Ministarstvo poljoprivrede RH, a trenutno na tržištu postoji nekoliko zainteresiranih skupina krajnjih korisnika (dokazivo priloženim pismima potpore). To su:
• Sirane (MIH d.o.o. i OPG Oštarić)
• Hrvatska agencija za poljoprivredu
• Hrvatska mljekarska udruga
• Udruga - Hrvatske male mljekare
• Udruga proizvođača paškog sira
Također, rezultat projekta inovativno sirilo je osnova investitorima za pokretanje start-up tvrtke ili proširenja osnovne djelatnosti.
Projektom će se uključiti transfer znanja na odabranih 60 pripadnika ciljnih skupina iz poljoprivrede i prehrambene industrije odabranih temeljem prethodno iskazanog interesa. Primjena inkapsuliranog prirodnog sirila nema geografskog ograničenja te se inovativno sirilo može koristiti na lokalnoj, regionalnoj i europskoj razini. Osobito, primjena inovativnog sirila može biti značajna za proizvođače tradicionalnih i boutique sireva. Za RH primjena inovativnog sirila u proizvodnji tradicionalnih sireva može značajno povećati prepoznatljivost kvalitete tih sireva na globalnom tržištu. Također, rezultati projekta mogu značajno povećati međusektorsku suradnju između gospodarskih grana prehrambene industrije i turizma.
Projektom se planira ekstrahirati sirilo (koagulirajući enzim) iz sirišta janjadi (koja se uglavnom odbacuju) i prirediti ga u mikroinkapsuliranom obliku što je inovacija u proizvodnji sirila. Tehnika inkapsulacije štiti aktivnost enzima i omogućava njegovo otpuštanje u kontroliranim vremenskim intervalima prema zahtjevima tehnoloških postupaka proizvodnje sira.