Valorizacija proizvodnih ostataka iz tvornica ulja bazirana na konceptu biorafinerije
Cilj ovog projekta je istražiti mogućnost transformacije postojećih tvornica ulja u biorafinerije stvarajući kružnost životnog vijeka resursa pretvarajući proizvodne ostatke u proizvode s dodanom vrijednošću i energiju.
Motivacija za ovo istraživanje leži u činjenici da je u Europskoj uniji u 2022. godini proizvedeno oko 16 milijuna tona biljnog ulja, a očekuje se da će se ta količina povećati na 17,5 milijuna tona do 2031. godine. Tijekom proizvodnje i rafiniranja ulja, dolazi do nastanka različitih vrsta proizvodnih ostataka, kao što su pogače sjemenki uljarica, iskorištena zemlja za izbjeljivanje, sapuni, destilati masnih kiselina, kiselo ulje i drugi.
Prvi korak istraživanja biti će provedba mapiranje tvornica ulja u Europi, pri čemu će se prikupiti podatci o dostupnosti, količini i postojećem načinu upravljanja proizvodnim ostatcima. Optimizacijom i modeliranjem procesa proučavat će se različiti scenariji za prijelaz industrije ulja u integriranu biorafineriju. Istraživati će se mogućnost primjene a) naprednih termo-kemijskih metoda (osobito hidrotermalne obrade), b) bioloških metoda temeljenih na gljivama i c) sinergije termo-kemijskih i bioloških metoda korištenjem proizvodnih ostataka iz proizvodnje konopljinog, bučinog i lanenog ulje, posebice pogače, kao modelnih materijala. Proizvodit će se i karakterizirati različiti proizvodi, a kako bi se postigla kružnost procesa, istraživat će se mogućnost primjene nastalih proizvoda u različite svrhe. Na kraju će se provesti procjena životnog ciklusa (LCA) odabranih proizvoda te će se analizirati i kvantificirati utjecaji korištenih tehnologija na okoliš.