International Masterclasses
Od veljače do travnja ove godine na fakultetima i institutima diljem svijeta preko 10.000 srednjoškolaca provest će jedan dan poput znanstvenika analizirajući stvarne podatke prikupljene na najvećem i najsnažnijem sudarivaču čestica na svijetu 'Large Hadron Collider' (LHC) smještenom na CERN-u (Europskom laboratoriju za fiziku elementarnih čestica). Ove godine za hrvatske srednjoškolce program je organiziran u Zagrebu, Virovitici, Dubrovniku, Požegi, Osijeku i Rijeci.
Zahvaljujući programu 'International Masterclasses' kojeg CERN provodi u suradnji s 210 sveučilišta i laboratorija u 45 zemlje diljem svijeta i hrvatski će se srednjoškolci uključiti u ovu avanturu. Na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu u petak 19. veljače s početkom u 9 sati pedesetak srednjoškolaca provest će jedan radni dan poput znanstvenika na CERN-u.
Međunarodni istraživački radni dan srednjoškolaca (International Masterclasses) započet će predavanjima o programu istraživanja na CERN-u te metodi analize događaja sudara protona ubrzanih u LHC-u koji su snimljeni CMS (Compact Muon Solenoid) detektorom, nakon čega slijedi analiza podataka. Vrhunac ovakvog jedinstvenog radnog dana bit će videokonferencija s CERN-om i drugim institutima radi prezentacije, usporedbe i diskusije rezultata analize koje su dobili srednjoškolci u drugim gradovima diljem Europe i svijeta koji su taj dan analizirali podatke.
Akcelerator LHC fizičari koriste za proučavanje najelementarnije građe materije. Istraživanja na CERN-u znatno će unaprijediti i produbiti naše razumijevanje subatomskog svijeta i razumijevanje razvoja svemira. Rezultati istraživanja na CERN-u se prate s velikom pažnjom ne samo od strane fizičara već i široke javnosti.
Međunarodni nastavni dan (International Masterclasses) omogućava srednjoškolskim đacima da dožive iskustvo istraživanja na najizravniji način. Naime, ideja vodilja programa je omogućiti đacima da taj dan povedu radeći analize i izvršavajući zadatke na način što sličniji stvarnom radnom danu znanstvenika. Srednjoškolci taj dan rade rame uz rame s znanstvenicima i doživljavaju kako je raditi moderna istraživanja u fizici.
U autentičnoj atmosferi đaci stječu uvid u međunarodnu organizaciju modernih istraživanja, a istovremeno uče o subatomskim česticama kroz lako razumljive prezentacije fizičara izravno uključenih u istraživanja. Učenici su analizirali produkte sudara elementarnih čestica ubrzanih gotovo do brzine svjetlosti u 27 kilometara dugom kružnom LHC akceleratoru, snimljenih posebno izgrađenim detektorima prije samo nekoliko mjeseci.
Četiri eksperimenta: ATLAS, CMS, LHCb i ALICE ustupila su svoje podatke za ovaj edukacijski program. Zanimljivo je da đaci mogu u podacima koje analiziraju, ponovo otkriti Higgsov bozon, elementarnu česticu otkrivenu prije dvije godine, a čije je otkriće prošle godine nagrađeno Nobelovom nagradom.
Znanstvenici u 200 sveučilišta i instituta u 40 zemalja ugostit će preko 10.000 srednjoškolaca. Globalna, svjetska razina ovog događanja odražava prirodu planetarne kolaboracije u eksperimentalnoj fizici elementarnih čestica, koja se najviše ostvaruje kroz CERN. Polaznici će iskusiti globalni aspekt istraživanja kroz videokonferenciju kojom se zaključuje ovaj istraživački dan srednjoškolaca. Putem video veze s CERN i institucijama sudionicima u drugom zemljama polaznici će prezentirati rezultate svojih istraživanja, baš onako kako to rade i fizičari u međunarodnim kolaboracijama.
Glavi koordinator 'International Masterclasses' je dr. Uta Bellow, Technical University Dresden, u uskoj suradnji s programom QuarkNet i 'International Particle Outrach Group' (IPPOG). IPPOG je neovisni odbor predstavnika država uključenih u istraživanja na CERN-u. Zadaća IPPOG odbora je učiniti fiziku elementarnih četica dostupniju široj javnosti.
Program
- 8:45 Dolazak na Institut Ruđer Bošković (Porta Instituta Ruđer Bošković, Bijenička cesta 54, Zagreb)
- 09:00 - 10:00 Uvod u fiziku elementarnih čestica (Dvorana 1. krila, IRB)
- 10:20 - 11:20 Eksperimenti na CERN-¬u - Uvod u zadatak (Dvorana 1. krila, IRB)
- 11:30 - 12:00 Posjet akceleratorskom centru na IRB-a u 12:00
- 12:45 - Pauza, mali domjenak (1. krilo, IRB)
- 12:45 - 15:45 Praktični dio: analiza CMS podataka (1. krilo, IRB; 3 grupe)
- 16:00 - 17:00 Video-konferencija (Dvorana 1. krila, IRB)
- 17:00 - 17:15 Konačna diskusija i pitanja
- 17:30 Odlazak sa Instituta Ruđer Bošković