Predavanje "LOFAR - najveći radioteleskop na svijetu u lovu na kozmološko zračenje staro 11.5 milijardi godina"
Hrvatsko prirodoslovno društvo i časopisa Priroda organiziraju ciklus znanstvenopopularnih predavanja pod nazivom "Priroda uživo".
Predavanja se održavaju jednom mjesečno u velikoj predavaonici Geološko-paleontološkog zavoda Geološkog odsjeka PMF-a u Zagrebu, Horvatovac 102a.
Svako je predavanje popraćeno člankom u Prirodi, jednim od najstarijih časopisa za popularizaciju prirodnih znanosti u Europi koji izlazi od 1911. godine, a izdaje ga Hrvatsko prirodoslovno društvo koje je aktivno od 1885. godine. Čitatelji Prirode tako mogu raspravljati s autorima i svojim pitanjima utjecati na popratni članak.
Predavanje "LOFAR - najveći radioteleskop na svijetu u lovu na kozmološko zračenje staro 11.5 milijardi godina" održat će Vibor Jelić s Netherlands Institute for Radio Astronomy, u četvrtak 28. ožujka 2013. godine s početkom u 18 sati.
LOFAR (Low Frequency Array) je trenutno najveći radioteleskop na svijetu. Osmišljen je i izgrađen u Nizozemskoj, a njegove antene raspoređene su po većem dijelu Europe. Napredna tehnologija LOFAR-a otvorit će potpuno novi pogled na svemir. Astronomi će pomoću LOFAR-a detektirati kozmološko zračenje staro 11.5 milijardi godina te istražiti nastanak prvih "zvijezda" u svemiru. Na temelju navedenih promatranja, astronomi će upotpuniti sliku nastanka razvoja svemira u kompleksnu strukturu u kojoj danas živimo.
Iz predavanja ćete saznati: kako je močvarno područje u Nizozemskoj postalo dio najvećeg radioteleskopa na svijetu, na koji način će astronomi istražiti prve "zvijezde" u svemiru te kako znanstveni projekti mogu kroz multidisciplinarnost imati veliku društveno korisnu primjenu.