Znanstveni četvrtak
Pozivamo Vas na predavanje „GEOZNANOSTI NA PUTU OD MIKRO DO NANODIMENZIJA“, koje će u okviru ciklusa ZNANSTVENI ČETVRTAK održati akademik Vladimir Bermanec, HAZU u četvrtak, 27.11.2014. u 17h u dvorani III. krila Instituta Ruđer Bošković, Bijenička cesta 54, Zagreb.
U proteklom periodu znanost i nove tehnologije omogućile su bolji uvid u vrlo sitni svijet. U tom pogledu znanost o materijalima nije bila izuzetak. To je osobito važno ne samo zbog teoretskih razmatranja nego i zbog primjene. Iako još postoje velike poteškoće pri interpretaciji opaženih rezultata primjenom ovih metoda otvaraju se novi pravci istraživanja u mineralogiji. Pri tome se mogu izdvojiti primjeri istraživanja rudnih ležišta rijetkih elemenata. Kao vrlo zanimljivo područje prikazuje se istraživanje međudjelovanja minerala i mikroorganizama te se razvija geomikrobiologija i biomineralogija. U tom novom području znanosti susrećemo se s objašnjenjima procesa nastanka Zemlje i nebeskih tijela, ali i s aktualnim procesima u okolišu.
Ovo predavanje će nam prikazati današnje moguće pravce razvoja ovog mladog i izazovnog područja istraživanja. Također će zorno biti prikazane mogućnosti znanstvene opreme na primjeru elektronske mikroskopije.
Akademik Vladimir Bermanec, prof. dr. sc. 2001. izabran je za profesora mineralogije na Sveučilištu u Zagrebu, od 2006. postaje član suradnik HAZU i redoviti profesor u trajnom zvanju, a od 2012. je redoviti član HAZU. Dužnosti mu obuhvaćaju predavanja niza kolegija iz opće mineralogije, sistematske mineralogije, optičkog određivanja minerala i stijena, softvera u geologiji, gemologije i determinativnih metoda u mineralogiji. Autor je i udžbenika iz sistematske mineralogije. Uz istraživanja brojnih minerala i mineralnih grupa pronašao je i opisao nove minerale: tuzlait, nežilovit, kornit, hennomartinit, nchwaningit i nioboaeschynit-(Y). Autor je 2 knjige, 3 poglavlja u knjigama, 44 znanstvenih radova u časopisima koje citira CC, 29 znanstvenih radova u drugim časopisima, 2 rada u ostalim časopisima, oko 150 priloga znanstvenim skupovima. Također je autor 5 radova drugih vrsta i 2 patenta.