15. Ciklus predavanja Nobel na IRB-u - fizika
Nobelova nagrada za fiziku ove godine dodijeljena je Johnu Hopfieldu i Geoffreyu Hintonu za njihov pionirski rad u području umjetnih neuronskih mreža i strojnog učenja. Živimo u vremenu u kojem umjetna inteligencija postaje sveprisutna, a dvojica znanstvenika temelje su postavili svojim radom u 80-im godinama prošlog stoljeća. Od koncepata iz statističke fizike do razvoja neuronskih mreža koje su temelj današnje tehnologije strojnog učenja i umjetne inteligencije. Ukratko – koristeći znanja iz fizike pronašli su način prepoznavanja uzoraka u informacijama, omogućavajući primjenu u brojnim sferama, od znanosti, preko medicine do sve popularnijih velikih jezičnih modela.
Predavanje o Nobelovoj nagradi iz fizike u sklopu 15. ciklusa Nobel na Ruđeru održat će:
dr. sc. Vinko Zlatić, viši znanstveni suradnik na IRB-u koji se bavi proučavanjem kompleksnih sustava s posebnim fokusom na stohastičko modeliranje mrežnih sustava. Za vrijeme karijere usavršavao se na Sveučilištu Sapienza u Rimu, vodio je tri Europska projekta, a trenutno vodi HRZZ znanstveno-istraživački projekt „Stohastička dinamika na mrežama s nepotpunom informacijom“.
dr. sc. Damir Korenčić je znanstveni suradnik na Zavodu za elektroniku Instituta Ruđer Bošković. Doktorirao je računarstvo 2019. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a u sklopu poslijedoktorskog usavršavanja boravio je na sveučilištu UPV u Valenciji. Interes su mu metode obrade prirodnog jezika (eng. Natural Language Processing - NLP), specifično tematsko modeliranje (eng. topic modeling), primjene NLP metoda u društvenoznanstvenim istraživanjima, te metode vrednovanja NLP modela. Radio je i na algoritmima za kompresiju znakovnih nizova. Metode strojnog učenja i dubokog učenja upoznao je kroz njihovu primjenu u zadacima obrade prirodnog jezika, poput klasifikacije i generiranja teksta.
dr. sc. Matija Piškorec je znanstveni suradnik u Laboratoriju za strojno učenje i reprezentaciju znanja na Zavodu za elektroniku Instituta Ruđer Bošković. Doktorirao je računarstvo 2019. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a u sklopu poslijedoktorskog usavršavanja boravio je na University of Zurich. Interes su mu primjena metoda strojnog učenja u računalnoj biologiji i kompleksnim sustavima, te analiza i modeliranje blockchain sustava. Godinama je bio asistent na kolegiju "Strojno učenje" na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, a bavi se i popularizacijom znanosti i umjetne inteligencije kroz popularna predavanja i demonstracije, između ostalog i preko udruge Društvo za edukaciju van okvira.