Prijeđite na glavni sadržaj

15. Ciklus predavanja Nobel na IRB-u - fizika

Vrijeme
6.11.2024. 14:00
Lokacija
dvorana III.

Nobelova nagrada za fiziku ove godine dodijeljena je Johnu Hopfieldu i Geoffreyu Hintonu za njihov pionirski rad u području umjetnih neuronskih mreža i strojnog učenja. Živimo u vremenu u kojem umjetna inteligencija postaje sveprisutna, a dvojica znanstvenika temelje su postavili svojim radom u 80-im godinama prošlog stoljeća. Od koncepata iz statističke fizike do razvoja neuronskih mreža koje su temelj današnje tehnologije strojnog učenja i umjetne inteligencije. Ukratko – koristeći znanja iz fizike pronašli su način prepoznavanja uzoraka u informacijama, omogućavajući primjenu u brojnim sferama, od znanosti, preko medicine do sve popularnijih velikih jezičnih modela.

15. Ciklus predavanja Nobel na IRB-u - fizika

Predavanje o Nobelovoj nagradi iz fizike u sklopu 15. ciklusa Nobel na Ruđeru održat će:
dr. sc. Vinko Zlatić, viši znanstveni suradnik na IRB-u koji se bavi proučavanjem kompleksnih sustava s posebnim fokusom na stohastičko modeliranje mrežnih sustava. Za vrijeme karijere usavršavao se na Sveučilištu Sapienza u Rimu, vodio je tri Europska projekta, a trenutno vodi HRZZ znanstveno-istraživački projekt „Stohastička dinamika na mrežama s nepotpunom informacijom“.
dr. sc. Damir Korenčić je znanstveni suradnik na Zavodu za elektroniku Instituta Ruđer Bošković. Doktorirao je računarstvo 2019. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a u sklopu poslijedoktorskog usavršavanja boravio je na sveučilištu UPV u Valenciji. Interes su mu metode obrade prirodnog jezika (eng. Natural Language Processing - NLP), specifično tematsko modeliranje (eng. topic modeling), primjene NLP metoda u društvenoznanstvenim istraživanjima, te metode vrednovanja NLP modela. Radio je i na algoritmima za kompresiju znakovnih nizova. Metode strojnog učenja i dubokog učenja upoznao je kroz njihovu primjenu u zadacima obrade prirodnog jezika, poput klasifikacije i generiranja teksta.
dr. sc. Matija Piškorec je znanstveni suradnik u Laboratoriju za strojno učenje i reprezentaciju znanja na Zavodu za elektroniku Instituta Ruđer Bošković. Doktorirao je računarstvo 2019. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, a u sklopu poslijedoktorskog usavršavanja boravio je na University of Zurich. Interes su mu primjena metoda strojnog učenja u računalnoj biologiji i kompleksnim sustavima, te analiza i modeliranje blockchain sustava. Godinama je bio asistent na kolegiju "Strojno učenje" na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, a bavi se i popularizacijom znanosti i umjetne inteligencije kroz popularna predavanja i demonstracije, između ostalog i preko udruge Društvo za edukaciju van okvira.

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.