Prijeđite na glavni sadržaj

Delegacija Europske komisije pohvalila napredak na kapitalnom infrastrukturnom projektu O-ZIP

16.10.2024.
Delegacija Europske komisije pohvalila napredak na kapitalnom infrastrukturnom projektu O-ZIP

Zagreb, 16. listopada 2024. – Delegacija Europske komisije, predvođena Aidom Lihom Matejiček, voditeljicom odjela za kohezijsku politiku u Hrvatskoj i Rumunjskoj, posjetila je Institut Ruđer Bošković (IRB) kako bi se upoznala s napretkom kapitalnog infrastrukturnog projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP)

Delegacija je uključivala i ključne predstavnice i predstavnike hrvatskih ministarstava, državnu tajnicu Zrinku Raguž iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a te Anu Varjačić iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Zajedno su obišli znanstvene platforme i najnoviju opremu koja će IRB-u omogućiti da se pozicionira kao regionalni lider u znanstvenom istraživanju i inovacijama.

Posjet je započeo sastankom u uredu ravnatelja IRB-a, gdje su ravnatelj Instituta dr. sc. David M. Smith, predsjednik Upravnog vijeća IRB-a mr. sc. Marko Pavić i pomoćnica ravnatelja dr. sc. Ivanka Jerić iznijeli strateški pregled važnosti O-ZIP projekta za hrvatsku znanost i širi Europski istraživački prostor (ERA) te trenutni napredak u provedbe projekta

Aida Liha Matejiček iz Europske komisije istaknula je ključnu ulogu kohezijske politike EU-a u jačanju znanstvenih kapaciteta i regionalne konkurentnosti: ''Projekti poput O-ZIP-a pokazuju kako znanost može biti pokretač inovacija i gospodarskog rasta. O-ZIP je jedan od projekata koje Europska komisija s posebnom pozornošću prati i sa zadovoljstvom mogu reći da je IRB postavio visoke standarde u upravljanju strukturnim projektima te se nadamo se da će pozitivno utjecati i na ostatak hrvatske zajednice.''

Ravnatelj IRB-a, dr. sc. David M. Smith naglasio je kako je O-ZIP prvo značajnije strateško ulaganje u Institut od njegovog osnutka te da su ovim projektom uloženi veliki napori kako bi znanstvenici Instituta imali uvjete koji im omogućuju ravnopravno natjecanje sa svojim europskim kolegama.

"IRB već prednjači u povlačenju sredstava iz europskih fondova, kako kroz Obzor projekte, tako i kroz strukturne projekte. Od ukupno devet prestižnih projekta koje je hrvatskim znanstvenicima dodjelilo Europsko istraživačko vijeće, čak su četiri znanstvena 'Oskara' na IRB-u, što je pokazatelj izvrsnosti naših istraživača. Europska unija kroz svoje programe financiranja postavlja visoke standarde za glavne istraživače, posebice kad je riječ o istraživačkoj infrastrukturi i kapacitetima koji su im na raspolaganju, a projekt O-ZIP osigurava uvjete koji će privući još veći broj vrhunskih znanstvenika i projekta na IRB. Vjerujemo da će ova investicija otvoriti vrata novim projektima i time doprinijeti razvoju znanosti i dobrobiti društva u cjelini," izjavio je ravnatelj dr. sc. Smith.

Nakon prezentacije, delegacija je obišla nekoliko ključnih lokacija projekta O-ZIP. Prva postaja bio je budući centar BioMed platforme(objekt A0), koji će služiti potrebama istraživača iz područja kemije i molekularne medicine. Završenje radova na ovom objektu očekuje se tijekom 2025. godine, a njegovom izgradnjom Institut će dodatno unaprijediti kapacitete za razvoj novih lijekova i dijagnostiku bolesti.

Delegacija je posjetila i  Laboratorij za biološke učinke metala u Zavod za istraživanje mora i okoliša gdje je dr. sc. Zrinka Dragun, voditeljica laboratorija, predstavila novu opremu koju koriste znanstvenici platforme MarEnv,  interdisciplinarne platforme posvećene istraživanju mora i okoliša.

Dr. Dragun je demonstrirala rad na visoko učinkovitom tekućinskom kromatografu i spektrometru masa s induktivno spregnutom plazmom, koji je ključan instrument za istraživanje utjecaja zagađivača na ekosustave.

Delegacija je potom obišla objekt akceleratorske hale (A3), u kojoj će se smjestiti novi akcelerator i neutronski generator. Ova infrastruktura omogućit će znanstvenicima istraživanje u naprednim materijalima, fotonici i radijacijskim tehnologijama, te im pružiti uvjete za razvoj inovativnih tehnika karakterizacije materijala. Platforma TechMat omogućit će znanstvenicima u Hrvatskoj da se ravnopravno natječu na europskoj i svjetskoj sceni u područjima koja su ključna za budući razvoj industrije i tehnologije.

Zanimljiv dio posjeta bio je i obilazak gradilišta objekta A1, u kojem će se smjestiti ICST platforma, posvećena istraživanju informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Radovi se privode kraju, a kada bude gotova, A1 će postati središte za istraživanja u području računalnih znanosti, uključujući računalstvo u oblaku, analitiku podataka i umjetnu inteligenciju.

Delegacija je svoj posjet završila u krilu Ivana Supeka, gdje je dr. sc. Maja Mičetić predstavila sustav za depoziciju tankih filmova magnetronskim raspršenjem, dok je dr. sc. Hrvoje Fulgosi demonstrirao rad transmisijskog elektronskog mikroskopa JEOL JEM-1400Flash. Državna tajnica Zrinka Raguž istaknula je značaj ove posjete: ''Vizija IRB-a, koju smo danas imali priliku vidjeti, svjedoči o tome koliko strateška ulaganja u znanstvenu infrastrukturu predstavljaju temelj za dugoročni razvoj, ne samo znanosti, nego i gospodarstva.''

S kontinuiranom potporom Europske komisije i hrvatskih ministarstava, projekt O-ZIP kreće prema uspješnoj realizaciji, čime će Institut Ruđer Bošković učvrstiti svoju poziciju kao središte znanstvene izvrsnosti i inovacija u Europi i šire.

Projekt O-ZIP se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR). Posredničko tijelo prve razine je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, dok je posredničko tijelo druge razine Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU).

Ova stranica koristi kolačiće. Neki od tih kolačića nužni su za ispravno funkcioniranje stranice, dok se drugi koriste za praćenje korištenja stranice radi poboljšanja korisničkog iskustva. Za više informacija pogledajte naše uvjete korištenja.

Prilagodi postavke
  • Kolačići koji su nužni za ispravno funkcioniranje stranice. Moguće ih je onemogućiti u postavkama preglednika.