Delegacija Europske komisije pohvalila napredak na kapitalnom infrastrukturnom projektu O-ZIP
Zagreb, 16. listopada 2024. – Delegacija Europske komisije, predvođena Aidom Lihom Matejiček, voditeljicom odjela za kohezijsku politiku u Hrvatskoj i Rumunjskoj, posjetila je Institut Ruđer Bošković (IRB) kako bi se upoznala s napretkom kapitalnog infrastrukturnog projekta Otvorene znanstvene infrastrukturne platforme za inovativne primjene u gospodarstvu i društvu (O-ZIP).
Delegacija je uključivala i ključne predstavnice i predstavnike hrvatskih ministarstava, državnu tajnicu Zrinku Raguž iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU-a te Anu Varjačić iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Zajedno su obišli znanstvene platforme i najnoviju opremu koja će IRB-u omogućiti da se pozicionira kao regionalni lider u znanstvenom istraživanju i inovacijama.
Posjet je započeo sastankom u uredu ravnatelja IRB-a, gdje su ravnatelj Instituta dr. sc. David M. Smith, predsjednik Upravnog vijeća IRB-a mr. sc. Marko Pavić i pomoćnica ravnatelja dr. sc. Ivanka Jerić iznijeli strateški pregled važnosti O-ZIP projekta za hrvatsku znanost i širi Europski istraživački prostor (ERA) te trenutni napredak u provedbe projekta
Aida Liha Matejiček iz Europske komisije istaknula je ključnu ulogu kohezijske politike EU-a u jačanju znanstvenih kapaciteta i regionalne konkurentnosti: ''Projekti poput O-ZIP-a pokazuju kako znanost može biti pokretač inovacija i gospodarskog rasta. O-ZIP je jedan od projekata koje Europska komisija s posebnom pozornošću prati i sa zadovoljstvom mogu reći da je IRB postavio visoke standarde u upravljanju strukturnim projektima te se nadamo se da će pozitivno utjecati i na ostatak hrvatske zajednice.''
Ravnatelj IRB-a, dr. sc. David M. Smith naglasio je kako je O-ZIP prvo značajnije strateško ulaganje u Institut od njegovog osnutka te da su ovim projektom uloženi veliki napori kako bi znanstvenici Instituta imali uvjete koji im omogućuju ravnopravno natjecanje sa svojim europskim kolegama.
"IRB već prednjači u povlačenju sredstava iz europskih fondova, kako kroz Obzor projekte, tako i kroz strukturne projekte. Od ukupno devet prestižnih projekta koje je hrvatskim znanstvenicima dodjelilo Europsko istraživačko vijeće, čak su četiri znanstvena 'Oskara' na IRB-u, što je pokazatelj izvrsnosti naših istraživača. Europska unija kroz svoje programe financiranja postavlja visoke standarde za glavne istraživače, posebice kad je riječ o istraživačkoj infrastrukturi i kapacitetima koji su im na raspolaganju, a projekt O-ZIP osigurava uvjete koji će privući još veći broj vrhunskih znanstvenika i projekta na IRB. Vjerujemo da će ova investicija otvoriti vrata novim projektima i time doprinijeti razvoju znanosti i dobrobiti društva u cjelini," izjavio je ravnatelj dr. sc. Smith.
Nakon prezentacije, delegacija je obišla nekoliko ključnih lokacija projekta O-ZIP. Prva postaja bio je budući centar BioMed platforme(objekt A0), koji će služiti potrebama istraživača iz područja kemije i molekularne medicine. Završenje radova na ovom objektu očekuje se tijekom 2025. godine, a njegovom izgradnjom Institut će dodatno unaprijediti kapacitete za razvoj novih lijekova i dijagnostiku bolesti.
Delegacija je posjetila i Laboratorij za biološke učinke metala u Zavod za istraživanje mora i okoliša gdje je dr. sc. Zrinka Dragun, voditeljica laboratorija, predstavila novu opremu koju koriste znanstvenici platforme MarEnv, interdisciplinarne platforme posvećene istraživanju mora i okoliša.
Dr. Dragun je demonstrirala rad na visoko učinkovitom tekućinskom kromatografu i spektrometru masa s induktivno spregnutom plazmom, koji je ključan instrument za istraživanje utjecaja zagađivača na ekosustave.
Delegacija je potom obišla objekt akceleratorske hale (A3), u kojoj će se smjestiti novi akcelerator i neutronski generator. Ova infrastruktura omogućit će znanstvenicima istraživanje u naprednim materijalima, fotonici i radijacijskim tehnologijama, te im pružiti uvjete za razvoj inovativnih tehnika karakterizacije materijala. Platforma TechMat omogućit će znanstvenicima u Hrvatskoj da se ravnopravno natječu na europskoj i svjetskoj sceni u područjima koja su ključna za budući razvoj industrije i tehnologije.
Zanimljiv dio posjeta bio je i obilazak gradilišta objekta A1, u kojem će se smjestiti ICST platforma, posvećena istraživanju informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Radovi se privode kraju, a kada bude gotova, A1 će postati središte za istraživanja u području računalnih znanosti, uključujući računalstvo u oblaku, analitiku podataka i umjetnu inteligenciju.
Delegacija je svoj posjet završila u krilu Ivana Supeka, gdje je dr. sc. Maja Mičetić predstavila sustav za depoziciju tankih filmova magnetronskim raspršenjem, dok je dr. sc. Hrvoje Fulgosi demonstrirao rad transmisijskog elektronskog mikroskopa JEOL JEM-1400Flash. Državna tajnica Zrinka Raguž istaknula je značaj ove posjete: ''Vizija IRB-a, koju smo danas imali priliku vidjeti, svjedoči o tome koliko strateška ulaganja u znanstvenu infrastrukturu predstavljaju temelj za dugoročni razvoj, ne samo znanosti, nego i gospodarstva.''
S kontinuiranom potporom Europske komisije i hrvatskih ministarstava, projekt O-ZIP kreće prema uspješnoj realizaciji, čime će Institut Ruđer Bošković učvrstiti svoju poziciju kao središte znanstvene izvrsnosti i inovacija u Europi i šire.
Projekt O-ZIP se financira iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR). Posredničko tijelo prve razine je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, dok je posredničko tijelo druge razine Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU).