Dodijeljene godišnje nagrade za najbolje znanstvene radove zaposlenika IRB-a
Na svečanoj sjednici Znanstvenog vijeća Instituta Ruđer Bošković (IRB) danas su dodijeljene godišnje nagrade za najbolje znanstvene radove objavljene od strane zaposlenika IRB-a u 2018. godini.
Tom je prigodom dodijeljeno ukupno 75 godišnjih nagrada za najbolji znanstveni rad i 5 posebnih priznanja znanstvenicima koji su se posebno istaknuli u području popularizacije znanosti.
Nagrade za najbolje znanstvene radove i posebna priznanja uručili su ravnatelj IRB-a dr. sc. David M. Smith i predsjednica Znanstvenog vijeća IRB-a dr. sc. Ivančica Bogdanović Radović.
Posebna priznanja za popularizaciju znanosti uručena su dr. sc. Viboru Jeliću, dr. sc. Vuki Brigljeviću, dr. sc. Dunji Šamec, dr. sc. Mirti Smodlaka Tanković i dr. sc. Ivici Rubelju.
U uvodnom govoru, ravnatelj IRB-a dr. sc. David M. Smith čestitao je nagrađenim znanstvenicima na sjajnim rezultatima te se prije same dodjele nagrada osvrnuo na proteklu godinu uz zahvalu svim znanstvenicima te administrativnim, stručnim i tehničkim službama na svim postignućima u protekloj godini.
"Ova je godina bila u mnogočemu izazovna i zahtjevna za naš Institut, no unatoč tome i vrlo uspješna. Tako je u ovoj godini ostvarenim projektnim portfeljem IRB potvrdio svoj status vodeće znanstvene institucije u povlačenju sredstava iz fondova EU te strateškog partnera Vlade RH.“ – rekao je ravnatelj IRB-a dr. sc. David M. Smith.
Naime, na Institutu se trenutno provodi preko 200 kompetitivnih znanstvenih domaćih i međunarodnih projekata poput IAEA i OBZOR 2020 projekata, te projekti mnogih međunarodnih zaklada.
Svakako su najkompetitivniji projekti financirani u sklopu programa OBZOR 2020, stoga posebno zadovoljstvo predstavlja činjenica da je od početka provedbe ovog programa IRB kroz 22 ugovorena projekta povukao 9,4 milijuna eura, što je oko 57% sredstava od ukupnog iznosa koje su povukle sve znanstveno-istraživačke institucije u Republici Hrvatskoj (RH) iz ovog programa.
Uz nedavno najavljeni projekt Synergy Europskog istraživačkog vijeća u vrijednost od 10 milijuna eura, ovi pokazatelj postaju još impresivniji. Povrh toga, IRB u 2020. godini očekuje završetak pregovora i početak tri nova Obzor 2020 projekta.
IRB bilježi uspjeh i kad su domaći projekti u pitanju. Tako je u 2019. godini započeto 13 novih projekata Hrvatske zaklade za znanost ugovorene vrijednosti 30,8 milijuna kuna.
Vrijedi istaknuti i dva projekta iz sheme 'Tenuire Track Pilot Programme' pojedinačne vrijednosti preko 7 milijuna kuna. Riječ je o programu koji je financiran temeljem Okvirnog sporazuma između Saveznog vijeća Švicarske i Vlade RH o provedbi Švicarsko-hrvatskog programa suradnje na smanjenju gospodarskih i socijalnih nejednakosti unutar proširene Europske unije.
Cilj programa je pružanje podrške uspostavi karijere izvrsnih mladih znanstvenika u osnivanju neovisne istraživačke grupe te stjecanju uvjeta i sposobnosti za buduće zapošljavanje. Program će se provoditi u suradnji s Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL-om).
Također, valja istaknuti i pet projekata iz sheme 'Program znanstvene suradnje' čiji je cilj prijenos znanja i privlačenja ulaganja u sustav znanosti RH te posredno i u sustav gospodarstva kroz suradnju domaćih i znanstvenika iz dijaspore. U 2020. IRB očekuje početak 32 nova projekta od ukupno 36 koja su uspješno odobrena i ugovorena na natječajnom roku ove godine.
Povrh toga, u sklopu poziva "Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskih promjena" IRB ima jedna projekt u procesu ugovaranja te sudjeluje kao partner na još 8 projekata, dok je za 4 projekta završena provjera prihvatljivosti izdataka te je proces ugovaranja u tijeku. Također, do kraja 2019. očekujemo ugovaranje i 3 projekta iz sheme „Ulaganje u znanost i inovacije“ pojedinačne vrijednosti preko 6 milijuna kuna.
Osim izvrsnosti znanstvenih istraživanja te jačeg povezivanja s industrijom, veliki dio spomenutih projekata stavlja izuzetan naglasak i na mobilnost znanstvenika. Stoga uz sjajne projekte i publikacije, u protekloj godini IRB bilježi dobre rezultate kad je u pitanju i priljev znanstvenika.
Tako se u 2019. godini nastavlja pozitivan trend zapošljavanja stranih znanstvenika. I dok je u 2018. godini na IRB-u bilo ukupno zaposlenih 38 stranih državljana, u 2019. godini na IRB-u su trenutno zaposlena 44 strana državljana.
Također, raste i broj mladih istraživača. U 2018. godini je na IRB-u bilo ukupno 226 doktoranada i poslijedoktoranada, a u istom razdoblju ove godine, taj je brojka nešto viša, te trenutno na IRB-u radi 258 doktoranada i poslijedoktoranada.
"Ostvareni rezultati i današnje nagrade svjedoče o tome kako znanstvenici IRB-a neprestano podižu ljestvicu izvrsnosti postavljajući tako nove izazove pred svoje kolege kako na IRB-u tako i u cijeloj RH i na tome vam svima zahvaljujem i od srca čestitam uz poticaj za novim uspjesima koji će, vjerujem, biti dodatno motivirani i priljevom investicije od 72 milijuna eura koja nam na IRB stiže kroz strukturni projekt OZIP." - zaključio je ravnatelj dr. Smith.