Dr. Grahek u autorskom timu novog izdanja 'Handbook of Radioactivity Analysis'
Na poziv urednika, dvadeset i pet znanstvenika iz područja nuklearne fizike i kemije, među kojima je i dr. sc. Željko Grahek iz Laboratorija za radioekologiju IRB-a, doprinijeli su stvaranju novog priručnika koji je izašao u dva volumena. Novo, četvrto izdanje 'Handbook of Radioactivity Analysis' čiji je urednik Michael F. L’Annunziata, izašao je ove godine u znatno proširenom izdanju.
Priručnik daje suvremen i sveobuhvatan uvid u principe, praktične tehnike i postupke mjerenja radionuklida u širokom rasponu aktivnosti u različitim područjima istraživanja i prakse, od okoliša i nuklearne medicine pa do nuklearnih gorivih ciklusa i standardizacije radionuklida.
Novo izdanje priručnika primjenjivo je za sveučilišna predavanja i stručnu edukaciju, primjenjiv za mnoge discipline i stručnjake koje uključuju znanstvenike, inženjere, liječnike i tehničare, koji su uključeni u pripremu i korištenje radioaktivnih materijala i mjerenje radioaktivnosti.
Željko Grahek, viši znanstveni suradnik na IRB-u, voditelj Laboratorija za radioekologiju, diplomirao je na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu 1987. godine, gdje je i 1997. godine stekao doktorat znanosti.
Njegov istraživački interes usmjeren je na razvoj metoda odjeljivanja i detekciju alfa i beta emitera u kompleksnim matricama; optimizaciju i automatizaciju metoda određivanja radionuklida, razvoju brzih metoda određivanja čistih beta emitera uz primjenu Čerenkovljevog zračenja, te studije ponašanja radionuklida u okolišu.
Autor je više od 40 radova u međunarodnim znanstvenim časopisima i zbornicima radova.
Poglavlje kojeg je koautor, Cherenkov Counting, sadrži povijest otkrića Čerenkovljevog zračenja, teorijsku osnovu i opis svojstava zračenja te primjenu u analizi radionuklida i detekciji elementarnih čestica.
Željko Grahek je doprinio poglavlju opisom Ginzburgovog kvantnomehaničkog pristupa pri opisu Čerenkovljevog efekta zračenja te primjeni pri analizi čistih beta emitera korištenjem tekućinske scintilacijske spektrometrije u kombinaciji s različitim tehnikama kemijske separacije.
U poglavlje su uključeni i rezultati istraživanja Laboratorija za radioekologiju u tom području.