Druga nagrada programa Moj Zaba Start ide ruđerovkama
Stručna komisija programa Moj Zaba Start 2019 dodijelila je znanstvenicama iz Laboratorija za staničnu biologiju i prijenos signala Instituta Ruđer Bošković (IRB) drugu nagradu u vrijednosti od sto tisuća kuna za projekt čiji je cilj poboljšati tretman i povećati društvenu osviještenosti o raku prostate.
Riječ je o projektu ''Udruživanjem temeljnih i kliničkih znanstvenih istraživanja do poboljšanja tretmana i povećane društvene osviještenosti o raku prostate'' koji je udružio je znanstvenice IRB-a i liječnice KBC Sestre milosrdnice u zajedničkoj borbi za muško zdravlje.
Pet žena okupljenih u ovom projektu su znanstvenice IRB-a dr. sc. Ivana Samaržija, voditeljica projekta, i dr. sc. Andreja Ambriović Ristov, voditeljica Laboratorija za staničnu biologiju i prijenos signala te predstojnica Zavoda za molekularnu biologiju IRB-a, te liječnice KBC Sestre milosrdnice prof. dr. sc. Ana Fröbe i dr. sc. Angela Prgomet Sečan iz Klinike za onkologiju i nuklearnu medicinu te prof. dr. sc. Majda Vučić iz Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju.
''Realizacija našeg projekta pridonijet će temeljnom znanju o raku prostate, točnije identifikaciji novih, potencijalnih meta u liječenju raka prostate u kombinaciji s radioterapijom. Povrh toga, cilj nam je podići svijest o važnosti pregleda kojim se rak prostate otkriva u ranoj fazi s obzirom da je, većinom zbog neinformiranosti, u Hrvatskoj stopa smrtnosti bolesnika s rakom prostate bitno veća nego u drugim europskim zemljama.'' – ističe dr. Samaržija.
''Projekt ima međunarodni karakter jer su u njega uključene još dvije znanstvene grupe, jedna iz Njemačke koja se bavi istraživanjima terapije raka prostate radioterapijom i druga iz Velike Britanije koja je vodeća grupa u svijetu u području istraživanja adhesoma integrina, potencijalnog izvora novih ciljnih molekula u borbi protiv raka prostate, koje u ovom projektu i proučavamo.
S obzirom na to, projekt će povećati vidljivost hrvatske znanosti u europskom istraživačkom prostoru i omogućiti nam korištenje znanstvene opreme u navedenim institucijama koje mi u Hrvatskoj ne posjedujemo.'' – objašnjava dr. Ambriović Ristov.
Dodana vrijednost ovog projekta je suradnja s kliničarima iz KBC Sestre milosrdnice koja će omogućiti izravnu potvrdu znanstvenih hipoteza u kliničkom okruženju.
''Karcinom prostate je izrazito heterogena bolest i pronalaženjem ciljanih markera omogućuje se i ciljano liječenje kojim se produžuje preživljenje, a izbjegavaju ozbiljne nuspojave liječenja.'' – ističe dr. Fröbe.
Konačno, ovaj projekt doprinijet će edukaciji šire društvene zajednice o važnosti rane dijagnostike raka prostate za što učinkovitije liječenje.
Jedan od ključnih ciljeva projekta je objasniti široj populaciji kako samo udruživanjem temeljnih i kliničkih znanstvenih istraživanja možemo doći do poboljšanog liječenja i povećane društvene osviještenosti o raku prostate.
Prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo prema broju umrlih od raka Hrvatska je pri samom vrhu u Europi.
Rak prostate je po učestalosti drugi najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj ,a na osmom je mjestu svih uzroka smrtnosti kod muškaraca. Novi projekt 'Ruđera' udružuje znanost, kliniku i društvo u borbi protiv ove opake bolesti!