Drugo predavanje u Ciklusu znanstveno-popularnih predavanja povodom dodjele Nobelovih nagrada iz prirodnih znanosti za 2010. godinu
Na Institutu Ruđer Bošković (IRB) u četvrtak, 4. studenog 2010. godine s početkom u 14 sati u predavaonici III. krila prof. dr. sc. Davor Ježek s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će drugo predavanje u Ciklusu znanstveno-popularnih predavanja povodom dodjele Nobelovih nagrada iz prirodnih znanosti za 2010. godinu pod naslovom: Medicinska oplodnja – zašto je ovogodišnja Nobelova nagrada za medicinu "otišla" Edwardsu?
Robert Edwards (85), znanstveni otac prve bebe iz epruvete, dobitnik je ovogodišnje Nobelove nagrade za medicinu i fiziologiju. Od 1978. i rođenja Louise Brown do danas je u svijetu rođeno oko 4,3 milijuna djece začete medicinskom oplodnjom. U tadašnjoj Jugoslaviji, Klinika za ženske bolesti i porodništvo (popularno zvana “Petrova”) bila je jedna od prvih 10 centara u svijetu u kojima se počela primjenjivati metoda in vitro oplodnje. Na nedavno održanom kongresu Europskog udruženja za humanu reprodukciju i embriologiju (ESHRE) u Rimu analizirano je više od 850.000 ciklusa prijavljenih 2006. godine. Dvije trećine svih postupaka učinjeno je u 7 zemalja (Japan, SAD, Francuska, Njemačka, Španjolska, Australija i Velika Britanija), što govori o velikoj raširenosti metoda medicinske oplodnje u razvijenim zemljama.
Cilj predavanja je na popularan način slušateljstvu približiti suvremene spoznaje o odnosu između spermija i jajne stanice, opisati osnovne faze normalne oplodnje te metode medicinske oplodnje u liječenju neplodnosti.
Davor Ježek doktorirao je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1994. godine. Nakon doktorata, dodijeljene su mu stipendije Ministarstva znanosti Republike Austrije i Savezne Republike Njemačke (DAAD) za usavršavanje na Institutu za patologiju Sveučilišta u Innsbrucku i Sveučilišne bolnice Eppendorf Sveučilišta u Hamburgu (1995.-1997.). Znanstveni je savjetnik i redoviti profesor u Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Područje rada mu je histologija i embriologija muške spolne žlijezde te neplodnost u muškarca. Član je mnogobrojnih domaćih i međunarodnih znanstvenih i stručnih društava, od kojih je za spomenuti Europsku andrološku akademiju (jedini član iz Republike Hrvatske).