Državnim nagradama za znanost nagrađeno čak šestero znanstvenika IRB-a
Odbor za podjelu državnih nagrada za znanost Hrvatskoga sabora, na jučer održanoj sjednici, donio je odluku o dodjeli državnih nagrada za znanost za 2014. godinu, kojom je ukupno dodijeljena 31 znanstvena nagrada u četiri kategorije. Čak šestero znanstvenika IRB-a nagrađeno je u tri kategorije. Godišnjom nagradom za znanost nagrađeni su dr. sc. Ivan Halasz, dr. sc. Ivo Piantanida i dr. sc. Darko Orešković, godišnjom nagradom za popularizaciju i promidžbu znanosti Odbor je nagradio dr. sc. Marka Košičeka i dr. sc. Sašu Cecija, a znanstvena novakinja dr. sc. Dunja Šamec nagrađena je godišnjom nagradom za znanstvene novake.
Državne nagrade za znanost dodjeljuje Republika Hrvatska za iznimno važna dostignuća u znanstveno-istraživačkoj djelatnosti, za proširenje znanstvenih spoznaja i za znanstvena ostvarenja u primjeni rezultata znanstveno-istraživačkog rada koja su postigli znanstvenici, istraživači i znanstveni novaci te predstavlja najviše priznanje koje se dodjeljuje hrvatskim znanstvenicima. Institut Ruđer Bošković čestita svim nagrađenim znanstvenicima!
Detaljno obrazloženje nagrada za sve laureate možete pronaći na stranicama Hrvatskog sabora, a u ovom priopćenju IRB-a sa zadovoljstvom izdvajamo obrazloženja nagrada za ruđerove znanstvenike:
'Dr. sc. Ivan Halasz, znanstveni suradnik IRB-a nagrađuje se za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polju kemije, za važan doprinos u razvoju dvaju novih in situ metoda koje omogućuju praćenje tijeka mehanokemijske reakcije bez zaustavljanja procesa mljevenja i otvaranja reakcijske posude radi uzorkovanja reakcijske smjese. Metoda za kvantitativno određivanje udjela amorfne faze u mehanokemijskoj reakcijskoj smjesi koristi kristalni silicij kao interni standard. Druga in situ metoda temelji se na Ramanovoj spektroskopiji i prati tijek reakcije na molekulskoj razini.
Dr. sc. Ivo Piantanida, znanstveni savjetnik IRB-a nagrađuje se za značajno znanstveno dostignuće u području prirodnih znanosti, polju kemije. Njegova su istraživanja rezultirala važnim otkrićem malih organskih molekula koje imaju svojstvo prepoznavanja jednolančanih i dvolančanih oligonukleotida, nukleotidnih sekvenci i molekula koje vežući se na DNA i/ili RNA pokazuju svojstvo fluorescencije. To predstavlja veliki iskorak u razvoju novih selektivnih DNA/RNA obilježivača i njihovoj primjeni, te u dijagnostici i razvoju novih selektivnih DNA/RNA vezujućih molekula s važnim biološkim učincima
Dr. sc. Darko Orešković, znanstveni savjetnik, IRB, nagrađuje se za značajno znanstveno dostignuće u znanstvenom području biomedicina i zdravstvo, za znanstveni opus posvećen istraživanjima koja su dovela do nove hipoteze o regulaciji intrakranijskoga tlaka. Prema toj hipotezi intrakranijski tlak likvora ovisi o zakonima mehanike tekućine i anatomskim karakteristikama u sklopu kranijalnoga i spinalnoga likvorskog prostora, a ne kao što se dosad vjerovalo o sekreciji, cirkulaciji i apsorpciji likvora. Profesor Orešković do sada je publicirao 54 rada, od toga 37 izvornih znanstvenih radova objavljenih u CC i WOS bazama. Kumulativan IF svih radova je 76,756, a kumulativan IF najboljih 10 radova je 43,771. Broj citata u WOS bazi je 347, h-indeks 10. Bio je mentor u 2 doktorata znanosti.
Godišnjom nagradom za popularizaciju i promidžbu znanosti nagrađuju se dr. sc. Marko Košiček, i dr. sc. Saša Ceci za iznimne uspjehe u popularizaciji područja prirodnih znanosti, posebice za organizaciju i vođenje TV-emisija „Treći element“ na Hrvatskoj radioteleviziji. Koncept tih emisija osmislili su sami i to kao konstruktivni odgovor na prisutne mnogobrojne pseudoznanstvene sadržaje. Posebno je važno inzistiranje na stručnoj obradi tema za zainteresiranu laičku publiku te pionirska uloga u učinkovitom načinu za uključivanje velikog broja (do sada više od 200) hrvatskih znanstvenika u popularizaciju i otklanjanje zabluda o znanosti.
Dr. sc. Dunja Šamec, znanstvena novakinja IRB-a, nagrađuje se u području biotehničkih znanosti, polju biotehnologija, grani biologija. Znanstvena novakinja dr. sc. Dunja Šamec objavila je u 2014. godini 4 znanstvena rada iz skupine A1 od kojih 2 rada pripadaju prvoj kvartili (IF 3,259 i 3,535). Njezin znanstveni interdisciplinarni pristup u istraživanju biljnih sekundarnih metabolita koji uključuje istraživanja njihove uloge u biljnom rastu i razvitku odnosi se i na njihovu potencijalnu primjenu u taksonomiji te prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Ta istraživanja vezana uz metabolite svrstavaju se u područje nove znanstvene discipline – metabolomike – koja predstavlja jednu od baza za suvremena funkcionalna istraživanja u biljnoj biologiji.''
Nagrade za životno djelo dodijeljene su Miloradu Milunu u području prirodnih znanosti, Vjekoslavu Sinkoviću u području tehničkih znanosti, Borisu Labaru u području biomedicinskih znanosti, Mileni Mandić u području biotehničkih znanosti, Ivanu Šiberu u području društvenih znanosti i Igoru Fiskoviću u području humanističkih znanosti.
Odbor dodijelio četrnaest godišnjih nagrada za znanost, pet godišnjih nagrada za popularizaciju i promidžbu znanosti te šest godišnjih nagrada za znanstvene novake. U priopćenju Sabora navodi se još kako su Državne nagrade za znanost najviša priznanja koja Hrvatski sabor dodjeljuje za znanstvena dostignuća u jednoj godini, a koje se Dodjeljuju se na temelju odredbi Zakona o hrvatskim državnim nagradama za znanost.