Hrvatska predsjeda Upravnim odborom projekta DONES, od ključne važnosti za gradnju fuzijske elektrane
Hrvatska i Španjolska, koje imaju 55-postotni udjel u 707 milijuna eura vrijednom projektu ispitivanja materijala potrebnih za gradnju fuzijske elektrane, projektu IFMIF-DONES, u Granadi su formirale zajednički Upravni odbor, a za predsjednika odbora izabran je Staša Skenžić, načelnik Odjela za međunarodnu suradnju u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske (MZO).
Predstavnici 15 zemalja EU-a, među kojima i Hrvatske, predstavnici Japana, EURATOM-a, konzorcija EUROfusion i EU agencije Fuzija za energiju (F4E), predvođeni španjolskom ministricom znanosti i inovacija Dianom Morant te hrvatskim ministrom znanosti i obrazovanja Radovanom Fuchsom, okupili su se u španjolskoj Granadi kako bi oformili Upravni odbor projekta IFMIF-DONES (DONES SC) i tako označili početak ovog povijesnog poduhvata. Članovi DONES SC u ime Republike Hrvatske su dr. sc. Tonči Tadić iz Instituta Ruđer Bošković i Staša Skenžić iz MZO-a, dok je dr. sc. Stjepko Fazinić s Instituta Ruđer Bošković, ujedno predsjednik Upravnog odbora Konzorcija DONES.HR, sudjelovao kao ekspert na sastanku DONES SC.
Projekt IFMIF-Dones uključuje izgradnju postrojenja u mjestu Escúzar, 20-ak kilometara udaljenom od Granade. U postrojenju će fizičari ispitivati materijale potrebne za izgradnju prve elektrane u Europskoj uniji u kojoj bi se struja proizvodila pomoću nuklearne fuzije, spajanjem dvaju lakših atoma vodika u jedan teži, pri čemu se oslobađa ogromna energija.
Riječ je o projektu koji okuplja 16 instituta iz 10 partnerskih zemalja Europe. Prema trenutačnim procjenama cijena gradnje IFMIF-DONES-a procjenjuje se na oko 707 milijuna eura. Od toga Španjolska osigurava 50 posto vrijednosti IFMIF-DONES-a u vrijednosti od 350 milijuna eura u komponentama i gradnji, dok 25 posto vrijednosti IFMIF-DONES-a osigurava Europska Komisija kroz EU agenciju Fuzija za Energiju (F4E). RH će osigurati komponente IFMIF-DONES-a kao nenovčani doprinos do 5 posto vrijednosti izgradnje IFMIF-DONES-a, u vidu komponenti za uređaj IFMIF-DONES, u vidu znanstvenika koji će sudjelovati u radu IFMIF-DONES-a, te u vidu Uređaja za potporu DONES-u u Hrvatskoj, u skladu s proračunskim ograničenjima i korištenjem sredstava u sklopu Nacionalnog programa za otpornost i opravak te strukturnih fondova EU europskih fondova.
Euratom bi trebao uložiti 20%, a ostatak Japan i ostali partneri iz EU-a. Očekivana dobit projekta je veća od 7 milijardi EUR.
Ovo je inače prvi ESFRI projekt od strateške važnosti za EU u kojem Hrvatska sudjeluje od početka, i predvodi ga zajedno sa Španjolskom.
Na sastanku je dogovoreno je kako će u upravi sjediti dvoje članova iz Hrvatske, dvoje iz Španjolske, te po dvoje članova iz ostalih zemalja promatrača.
Uz Hrvatsku i Španjolsku, na sastanku su bile i delegacije Italije, Francuske, Belgije, Slovenije, Slovačke, Češke, Rumunjske, Austrije, Finske, Litve, Latvije i Mađarske i međunarodnih organizacija EUROATOM, EUROfusion i Fusion for Energy (F4E).
“Sve zemlje su sudjelovale u raspravi te smo jako zadovoljni pokazanim interesom za ulazak u projekt”, rekao je dr. sc. Tonči Tadić, voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti te koordinator projektnog tima konzorcija DONES.HR i dodao kako je posebno uspješan bio sastanak s delegacijom Japana, a veliki interes pokazala i Njemačka.
Na kraju sastanka, ministrica znanosti i inovacija, Diana Morant, najavila je pripremu Strateškog plana koji uključuje 'Specific Staffing Plan' za pripremu zapošljavanja 200 visokokvalificiranih stručnjaka koji će se pridružiti timu IFMIF-DONES tijekom sljedećeg 3 godine.
“Iako su radovi na prvim pomoćnim objektima, koji se sufinanciraju sredstvima EFRR-a, započeli krajem prošle godine i bit će gotovi do kraja ove ili početkom 2024. godine, možemo najaviti da IFMIF-DONES tim nastavlja raditi kako bismo 2025. godine mogli započeti radove na glavnoj zgradi u Escúzaru, u kojoj će biti smješten akcelerator čestica i ostali glavni sustavi ove važne znanstvene infrastrukture,” dodala je ministrica Morant.