Hrvatske tvrtke zainteresirane za gradnju ITER-a
U suradnji s Hrvatskom udrugom poslodavaca (HUP), znanstvenici okupljeni u Hrvatskoj fuzijskoj istraživačkoj jedinici (CRU) održali su sastanak s domaćim tvrtkama zainteresiranim za sudjelovanje u gradnji prvog termonuklearnog fuzijskog reaktora ITER, vrijednog 13 milijardi eura.
U poslove vezane uz gradnju samog uređaja i izradu specijalizirane opreme, odnosno potrebnih studija Europska unija planira uložiti oko 6,5 milijardi eura, a natječaje i raspodjelu sredstava koordinirat će europska agencija Fusion 4 Energy (F4E).
Na sastanku održanom u HUP-u predstavnici dvadesetak hrvatskih tvrtki upoznati su s dosadašnjim projektnim natječajima i metodama prijave za europsku agenciju Fusion 4 Energy (F4E) s ciljem zajedničke i koordinirane prijave za sudjelovanje u gradnji ITER-a.
Informacije vezane uz projekt ITER i načine mogućeg zajedničkog sudjelovanja prezentirali su povjerenica F4E za hrvatsku fuzijsku industriju Maja Pokrovac (HUP), povjerenik F4E za hrvatsku znanstvenu zajednicu dr. Stjepko Fazinić (IRB), član Upravnog odbora F4E i koordinator CRU-a dr. Tonči Tadić, ravnatelj IRB-a dr. Tome Antičić te Milan Kordić iz tvrtke MKP.
Nakon uvodnih riječi zamjenika glavnog direktora HUP-a Bernarda Jakelića, ravnatelj IRB-a dr. Tome Antičić upoznao je okupljene s mogućnostima suradnje IRB-a s hrvatskim tvrtkama u sklopu znanstveno-istraživačkih programa EU, a dr. Stjepko Fazinić prikazao je konkretne mogućnosti suradnje znanstvenog i poslovnog sektora na projektu Particle Detectors koji je dobar primjer za stvaranje poslovno-znanstvenih konzorcija.
Ulaskom na listu dobavljača tvrtka stiče važne reference za buduće projekte te se pozicionira na europskom i globalnom tržištu.
Pregled natječaja za tvrtke koje je agencija F4E objavila u 2013. te njihovo znanstveno značenje predstavio je dr. Tonči Tadić, a način registracije hrvatskih tvrtki u registar F4E predstavio je Milan Kordić.
„Prijavljivanje hrvatskih tvrtki agenciji F4E već je značajna referenca u EU, a dobivanje posla na ITER-u tvrtku praktički čini prepoznatljivom na tržištima svih drugih zemalja sudionica (SAD, Kina, Rusija, Japan, Koreja, Indija). Ujedno je to i referenca za sudjelovanje u izgradnji prve fuzijske elektrane DEMO. ITER nije fikcija te ima jasne rokove realizacije. EU je u ITER spremna uložiti čak 6,5 milijardi eura na poslove gradnje tvrtkama iz EU i za dio tog kolača se želimo izboriti“ – izjavio je dr. sc. Tonči Tadić.
Osim domaćih tvrtki, među kojima su bili i predstavnici Končara, Elke, Alfa tima, Fleksivoda, BBR Adrie, MIV-a, DIV-a i MKP-a, na sastanku su sudjelovali i ravnatelji i dekani znanstvenih ustanova uključenih u CRU.