IMI Info dan: Ubrzati proces od pronalaska lijeka do njegove primjene u liječenju
U sklopu IMI 2. Info dana, kojeg zajednički organiziraju Inicijativa za inovativne lijekove (IMI), Inovativna farmaceutska inicijativa (IFI) te Institut Ruđer Bošković (IRB), hrvatski znanstvenici, male i srednje tvrtke, regulatorne agencije, udruge pacijenata i farmaceutska industrija pozvani su da se uključe u projekte istraživanja novih lijekova, koji se na razini Europske unije financiraju budžetom od 3.3 milijarde eura. Ovi projekti bi trebali omogućiti ubrzanje postupka od pronalaska lijeka do njegove konačne primjene u liječenju bolesti današnjice poput dijabetesa, Alzheimera ili razvoj učinkovitih antibiotika za rezistentne bakterije.
Info dan 2. Inicijative za inovativne lijekove (IMI 2) jučer je na Šalati okupio stručnjake iz europske farmaceutske mreže - Hugha Lavertya, znanstvenog projekt menadžera pri IMI-u, Fabrizia Federicia, pravnog savjetnika pri IMI-u, te Bernda Jablonku iz Odjela za istraživanje i razvoj Zavoda za dijabetes, Alliance Coordination, Sanofi. Stručnjaci su sudionicima prezentirali mogućnosti koje nudi IMI 2 PROGRAM s posebnim naglaskom na nova pravila i jednostavnije prijave projekata po uzoru na Obzor 2020.
Otvoreni natječaji za projekte
Pored toga, predstavljeni su tekući projekti koji rade na razvoju boljih tretmana za pacijente s dijabetesom s posebnim naglaskom na razvoj personalizirane skrbi za oboljele od ove bolesti. Također, svim zainteresiranima upućen je i poziv da se prijave na natječaj za nove istraživačke projekte na temu dijabetesa koji uskoro kreću u sklopu programa IMI 2. Uz dijabetes, otvorena je i prijava na natječaj za projekte iz područja oftalmologije - starenjem uzrokovane makularne degeneracije.
Omogućimo pravi lijek u pravo vrijeme, pravoj osobi - poruka je Info dana 2. Inicijative za inovativne lijekove (IMI2) održanog na Medicinskom fakultetu u Zagrebu.
Program IMI 2 usmjeren je na otkrića sigurnijih i djelotvornijih lijekova, poboljšanje zdravlja i blagostanja europskih građana, nove i učinkovitije dijagnostike i liječenja. Ciljana terapija trebala bi smanjiti troškove liječenja, što bi olakšalo teret javnim zdravstvenim sustavima. Također, IMI 2 program omogućit će bolju koordinaciju industrijskih sektora, što će rezultirati pouzdanijim i bržim kliničkim ispitivanjima, te bolju regulaciju i bržu primjenu lijekova.
Pacijent u fokusu programa IMI2
''U fokusu projekata koji će biti realizirani u sklopu ove inicijative je pacijent, što potvrđuje i strateški istraživački plan 2.Inicijative za inovativne lijekove (IMI 2) čiji je ključni cilj omogućiti efikasniju prevenciju i liječenje suvremenih bolesti kao što su razne neurološke bolesti (poput Alzheimerove bolesti, shizofrenije, depresije, kronične boli ili autizma), dijabetesa, bolesti pluća, onkologije, upale i infekcije, tuberkuloze i pretilosti.'' – objašnjava dr. sc. Marin Roje, predstavnik Hrvatske u Inicijativi i pomoćnik ravnatelja IRB-a za gospodarstvo.
Razvoj učinkovitih antibiotika za rezistentne bakterije
Drugi cilj projekata u sklopu IMI-a usredotočen na šire izazove u razvoju lijekova kao što su sigurnost lijekova i cjepiva, upravljanje znanjem, održivost kemijske proizvodnje lijekova, korištenje matičnih stanica u terapiji, ponašanje lijekova u tijelu, stvaranje europske platforme za otkrivanje novih lijekova, te rastući problem otpornosti mikroorganizama na antibiotike.
''Potvrda uspješnosti i referenca dosad realiziranih projekata je veliki broj ostvarenih znanstvenih radova u sklopu IMI programa publiciranih u renomiranim časopisima kao i izvrsna ocjena Europske komisije. Uskoro kreće i natječaj za projekte u području liječenja dijabetesa i makularne degeneracije, stoga je ovaj Info dan organiziran u pravo vrijeme da sudionicima ponudi sve potrebne informacije za uspješnu prijavu, ali i informacije o potencijalnim partnerima.'' - zaključio je dr. Roje.
IMI – najveće javno-privatno partnerstvo
Inicijativa za inovativne lijekove (The Innovative Medicines Initiative - IMI) jedinstveno je pan-europsko javno-privatno partnerstvo između Europske komisije (EK) i Europske federacije farmaceutskih industrija i udruženja (EFPIA) koje je uvelo revoluciju u načine istraživanja u području farmacije omogućujući nov, jedinstven model suradnje između javnog i privatnog sektora - malih i srednjih tvrtki, sveučilišta i drugih istraživačkih organizacija, bolnica, udruga pacijenata, javne vlasti i velikih farmaceutskih tvrtki okupljenih u istraživački konzorcij.
Danas, više od 4500 istraživača uspješno surađuje pod okriljem IMI-a koji trenutno financira 46 projekta 'teška' preko 1 milijardu eura, od kojih mnogi već postižu impresivne rezultate. Hrvatska je jedna od 27 zemalja članica koje okuplja ova inicijativa.