IRB-ovi znanstvenici dobili gotovo 2.5 milijuna kuna iz UKF projekta
U vrlo jakoj konkureciji od 36 prijavljenih projekata na program "Znanstvene suradnje" Fonda "Jedinstvo uz pomoć znanja" (UKF) IRB-ovi znanstvenici su dobili tri od ukupno devet financiranih projekata ukupne vrijednosti od gotovo 2,5 milijuna kuna. U izboru projekata sudjelovalo je više od 120, većinom inozemnih, eksperata za pojedina područja. Projekti bi trebali pokrenuti vrhunska znanstvena i tehnološka istraživanja u hrvatskim znanstvenim institucijama te kroz suradnju s dijasporom pridonijeti prijenosu znanja i ostvarivanju znanstvenih rezultata u RH.
Dobitnici UKF-ovog natječaja s IRB-a:
Voditelji projekta: dr. sc. Irena Ciglenečki-Jurić iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša i dr. sc. Nikola Batina sa Sveučilišta u Mexicu, Nanoparticles in aqueous enviroment: electrochemical, nanogravimetric, STM and AFM studies, bit će financirani u iznosu od 798,900 kuna. S obzirom na sve veću proizvodnju i primjenu nanočestica i nanomaterijala projekt će se baviti razvojem nove metode za praćenje nanočestica u prirodnim ekosustavima, kao i potencijalnim rizikom koji proizvedene i prirodne nanočestice mogu imati na njega.
Dr. sc. Mirjana Maksić iz Zavoda za organsku kemiju i biokemiju i dr. sc. Tomislav Friščić sa Sveučilišta u Cambridgeu, voditelji projekta: Mechanochemistry for the clean and efficient metal-catalysed synthesis of pharmaceutical targets and the study of their molecular recognition bit će financirani u iznosu od 819.914,43 kune. U okviru predloženog projekta razvit će se katalitička i ekološki prihvatljiva metoda priprave novih derivata gvanidina koji imaju široku primjenu u farmaceutskoj industriji.
Dr. sc. Davor Gracin iz Zavoda za fiziku materijala i prof. dr. Davor Balzar sa Sveučilišta u Denveru, voditelji projekta: Nano – structural materials fot thin film solar cells bit će financiran s 736.000,00 kuna. Svrha projekta je ispitati mogućnost poboljšanja efikasnosti tankoslojnih solarnih ćelija baziranih na siliciju koristeći nanokristalnu i amorfnu formu za aktivne i pasivne elemente ćelije.
Sredstva su namijenjena poticanju znanstvenika i stručnjaka hrvatskog porijekla u inozemstvu na povratak u Hrvatsku i povezivanje s domaćim znanstvenicima, kao i poticanje hrvatskih institucija, R&D tvrtki i znanstvenika da koriste potencijale hrvatske znanstvene i stručne dijaspore.