Ines Haberle i Andrea Hloušek-Kasun dobitnice su stipendije 'Za žene u znanosti'
Ines Haberle i Andrea Hloušek-Kasun s Instituta Ruđer Bošković (IRB), Antonija Mravak s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu i Ivana Sopek Merkaš iz Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, ovogodišnje su stipendistice Nacionalnog programa stipendiranja 'Za žene u znanosti' koji se održava u organizaciji L’Oréala Adria i Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija.
Uz čestitke stipendisticama, izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske (RH), ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek poručila je kako je ovo priznanje kojim se nagrađuju mlade perspektivne znanstvenice, ujedno i poticaj ne samo njima osobno na daljnja istraživanja i znanstvena usavršavanja, nego i poruka svim djevojčicama i djevojkama da je njihov rad u našem društvu cijenjen i vrednovan.
Okupljenima su se obratili i izaslanik ministar znanosti i obrazovanja Hrvoje Meštrić, izaslanica Predsjednika RH-a Zorana Milanovića Jadranka Žarković, akademik Zvonko Kusić, članica Uprave i direktorica korporativnih komunikacija L'Oréal Adria-Balkan Irena Šarić Dombaj te pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić.
L'Oréal ADRIA i Hrvatsko povjerenstvo za UNESCO pri Ministarstvu kulture i medija 17. godinu zaredom nagradili su četiri mlade znanstvenice iz područja prirodnih znanosti, uključujući i interdisciplinarna područja pojedinačnim stipendijama u vrijednosti od 5.000 eura.
''Ovu stipendiju smatram velikim priznanjem za sav trud koji sam uložila tijekom svoje znanstvene karijere. Ujedno, ona mi je i velika motivacija da nastavim i dalje raditi u znanosti. Još uvijek nisam sigurna kako ću je iskoristi, ali mislim da će veliki dio otići na neko daleko putovanje,'' rekla je dr. sc. Andrea Hloušek-Kasun.
''Kao mladoj znanstvenici na početku znanstvene karijere, postati stipendistica programa 'Za žene u znanosti' za mene ima višestruki značaj. Kao prvo, ona predstavlja priznanje dosadašnjeg truda, vremena i odricanja uloženih u provođenje istraživanja kao i pisanje same disertacije. Ona je istovremeno i priznanje svima koji su bez zadrške podupirali moje odluke i doprinijeli ovome gdje se nalazim sada – mojoj obitelji, kolegama i prijateljima. S obzirom na tematiku kojom se bavim, a kojoj je osnovna svrha doprinijeti održivom razvoju i očuvanju našeg okoliša, ova stipendija je ujedno i prepoznavanje važnosti ovakvih doprinosa našem društvu, te snažan poticaj za daljnji napredak. Na posljetku, postati alumni ovog programa iznimna je čast kojom dobivam mogućnost, ali i odgovornost podijeliti svoje znanje i iskustva, te prikazati svoj put i tako potaknuti sve buduće mlade znanstvenice da one ostvare svoj.
Dio iznosa stipendije ću iskoristiti za usavršavanja i putovanja, a dio će svakako otići na kupovinu planinarske opreme, s obzirom da mi osvajanje vrhova predstavlja svojevrstan bijeg iz svakodnevnice,'' rekla je Ines Haberle.
Ines trenutno radi u Laboratoriju za informatiku i modeliranje okoliša IRB-a. Nakon završenog preddiplomskog studija biologije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (PMF), školovanje je nastavila na međunarodnom Erasmus Mundus diplomskom programu, gdje je pohađala kolegije na Sveučilištu Algarve u Portugalu i Sveučilištu Klaipėda u Litvi. 2014. godine stekla je titulu magistre bioraznolikosti i zaštite mora u kategoriji 5% najboljih.
Od 2014. do 2017. aktivno surađuje s hrvatskim i stranim udrugama u području istraživanja i zaštite mora te se intenzivno bavi ronjenjem. 2017. zapošljava se kao stručna suradnica u Centru za istraživanje mora IRB-a u Rovinju na projektu 'Procjena potencijala jadranskih algi za ko-generacijsku proizvodnju biogoriva 3. generacije'.
Od 2019. godine zaposlena je kao asistentica u Zavodu za istraživanje mora i okoliša IRB-a u Zagrebu te iste godine upisuje Interdisciplinarni doktorski studij iz Oceanologije na PMF-u. Disertaciju pod naslovom: 'Modeliranje fizioloških procesa organizama primjenom teorije dinamičkih energijskih proračuna kao potpora održivom upravljanju morskim resursima' izrađuje pod vodstvom mentora dr. sc. Tina Klanjščeka, a tema disertacije usmjerena je na problematiku iskorištavanja i očuvanja morskih organizama, osobito u kontekstu antropogenih utjecaja i klimatskih promjena. Svrha disertacije je razvoj učinkovitih alata za informiranje sustava donošenja odluka u tri važne grane upravljanja morskim resursima – marikulturi, očuvanju vrsta i ribarstvu – kroz razvoj i adaptaciju predikcijskih bioenergijskih modela za tri reprezentativna organizma – komarču, plemenitu perisku i srdelu.
Do sada je objavila ukupno 11 originalnih znanstvenih radova, od čega 3 prvoautorska, s četvrtim radom u procesu recenzije. Također, sudjelovala je na 15 konferencija i skupova, od čega na njih 10 kao prvi autor i izlagač. Uz znanstveni rad aktivno sudjeluje u aktivnostima popularizacije znanosti.
Dr. sc. Andrea Hloušek-Kasun diplomirala je na PMF-u 2018. pod mentorstvom prof. dr. sc. Ite Gruić Sovulj s PMF-a. Dobitnica je Rektorove nagrade 2017. godine.
Na IRB-u je zaposlena od srpnja 2018. godine kao asistent u Laboratoriju za molekularnu genetiku IRB-a. Titulu doktorice znanosti stekla je u ožujku ove godine, a doktorsku disertaciju pod naslovom 'Makrodomenski proteini – struktura, funkcija i terapeutski potencijal' je izradila pod mentorstvom dr. sc. Andreje Mikoč s IRB-a i prof. dr. sc. Branimira Bertoše s PMF-a.
Tijekom doktorata dodatno se usavršavala te je tako u sklopu ljetne škole biofizike i on-line nastave SRCE-a i tvrtke Schroedinger završila tri tečaja kojima se dodatno specijalizirala za računalne metode molekulskog modeliranja. Sudjelovala je u izvođenju vježbi iz kolegija Biokemija i Strukturna računalna biofizika na PMF-u, te je u suradnji s prof. dr. sc. Branimirom Bertošom napisala nastavni priručnik pod naslovom 'Molekulsko modeliranje biomakromolekula'.
Objavila je pet znanstvenih radova i sudjelovala na četiri međunarodne konferencije. Članica je Hrvatskog biofizičkog društva, Društva podvodnih sportova u Zagrebu te aktivni volonter udruge 'Jak kao Jakov' koja pomaže djeci oboljeloj od malignih bolesti. Uz znanstveni rad aktivno sudjeluje u aktivnostima popularizacije znanosti.
Prijave Ines Haberle i Andre Hloušek-Kasun odabrane su među ukupno 67 pristiglih prijava. Nagrađene stipendistice je izabralo povjerenstvo predvođeno akademikom Zvonkom Kusićem i članovima: akademicima Vidom Demarin, Krešimirom Nemecom i Vladimirom Paarom, te dr. sc. Helenom Jasnom Mencer, dr. sc. Đurđicom Ugarković, dr. sc. Katicom Biljaković, dr. sc. Maricom Ivanković, dr. sc. Leandrom Vranješ Markić i dr. sc. Zrinkom Ljubešić, koja je i sama bila dobitnica ove prestižne stipendije.
Kroz Nacionalni program stipendiranja L'Oréal – UNESCO 'Za žene u znanosti' od 2006. godine do sada je nagrađeno 66 hrvatskih znanstvenica u završnoj fazi izrade doktorske disertacije. Program predstavlja priznanje mladim znanstvenicama za njihov predani trud i rad, a ujedno ih ohrabruje i potiče na daljnja istraživanja i znanstvena usavršavanja.
Institut Ruđer Bošković čestita svim stipendisticama, a posebno našim znanstvenicama Ines i Andrei na koje smo iznimno ponosni!