Institut Ruđer Bošković organizira prvu međunarodnu ljetnu školu o nanoznanosti u Hrvatskoj
Prva međunarodna ljetna škola o nanoznanosti u Hrvatskoj - Adriatic School on Nanoscience održat će se od 19. do 23. rujna 2010. godine u hotelu Palace u Dubrovniku u organizaciji Instituta Ruđer Bošković i vodećih europskih institucija u području nano-tehnologije: Finskim Centrom za nanoznanost Sveučilišta Jyvaskyla i Joanneum Research Centrom iz Graza.
Uz ugledne goste iz inozemstva, predsjednica Vlade Republike Hrvatske gđa Jadranka Kosor pozvana je da otvori skup, a među pozvanima na svečanom otvaranju su ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Republike Hrvatske gosp. Đuro Popijač, ministar znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske dr. sc. Radovan Fuchs, predsjednik Gospodarske komore Hrvatske gosp. Nadan Vidošević, veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Finskoj dr. Damir Kušen i veleposlanik Republike Finske u Republici Hrvatskoj Juha Ottman.
Ova će škola mladim znanstvenicima iz Hrvatske i svijeta omogućiti edukaciju iz područja nano-znanosti koja je osnova za razvoj nanotehnologije bez koje se danas ne mogu zamisliti moderni lijekovi, novi materijali, očuvanje okoliša, novi senzori, moderna terapija tumora i drugi inovativni proizvodi i tehnološka rješenja. Nanotehnologija je strateška odrednica za gospodarski razvoj svih razvijenih zemalja i s obzirom da u Hrvatskoj ne postoje tvrtke koje se bave nanotehnologijom ova škola je dio posebne strategije IRB-a da omogući edukaciju koja će stvoriti preduvjete da Hrvatska u skoroj budućnosti stane uz bok razvijenim zemljama Europe i svijeta čija gospodarstva pokreću visoke tehnologije.
Otvorenju ljetne škole prethoditi će okrugli stol pod nazivom: The potential of nanoscience and nanotehnology in a country's economic growth and development, koji će moderirati ravnateljica IRB dr. sc. Danica Ramljak, a na kojem će sudjelovati vodeći znanstvenici i gospodarstvenici iz Hrvatske, Slovenije i Srbije, zemalja koje tek započinju stategiju razvoja nanotehnologije te Finske i Švicarske koje su itekako razvile nanotehnologiju i imaju kao male zemlje veliki broj tvrtki koje rade u područjima nanotehnologije globalno. Fokus okruglog stola bit će rasprava o potencijalu Hrvatske i zemalja regije za uspješno pokretanje gospodarstava kroz razvoj nanotehnologije.
Poseban gost Instituta Ruđer Bošković je dr. sc. Paul Seidler, direktor za znanost i tehnologiju IBM-ovog Research Laboratory u Zurichu iz kojeg je proizašlo nekoliko Nobelovih nagrada i koji će na svečanom otvorenju ASON-a 19. rujna 2010. godine u 19.00 sati govoriti o važnosti nano-znanosti i nano-tehnologije za razvoj modernog gospodarstva u društvima utemeljenim na znanju.
Međunarodni karakter školi dat će vrhunski tim hrvatskih predavača s IRB-a, Instituta za fiziku u Zagrebu i predavača iz vodećih europskih znanstvenih centara i sveučilišta. Iako je škola počela kao hrvatsko-finska inicijativa prijavili su se polaznici iz Austrije, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine, Finske, Poljske, Njemačke, Mađarske, Italije i Švicarske. Ova će ljetna škola zasigurno pomoći međunarodnom profiliranju IRB i Hrvatske kao zemlje koja svoje prioritete vidi u razvoju visokih tehnologija i većoj popularizaciji znanosti.