Institutu Ruđer Bošković donirano 100 000 kuna za istraživanje raka u Hrvatskoj
Organizatori humanitarne akcije Terry Fox Run - agencija MPG, Veleposlanstvo Kanade, Hrvatska liga protiv raka, Zagrebački holding i hotel The Regent Esplanade - na današnjoj su konferenciji za novinare donacije prikupljene u okviru jedanaestog izdanja akcije u Hrvatskoj dodijelili Zavodu za molekularnu biologiju Instituta Ruđer Bošković i Klinici za pedijatriju KBC-a Zagreb.
Cilj je ove akcije prikupljanje sredstava za istraživanje raka u Hrvatskoj kao i pomoć oboljelima od te opake bolesti. Polovica prikupljenog iznosa od 200.000 kuna koji je uručen dr. sc. Maji Osmak, znanstvenoj savjetnici u Zavodu za molekularnu biologiju IRB-a, namijenjen je za potrebe istraživanja terapije raka citostaticima, dok će preostala sredstva dodijeljena Odjelu za dječju onkologiju Klinike za pedijatriju KBC-a Zagreb poslužiti za kupnju opreme koja se koristi u liječenju raka kod djece.
Ravnateljica IRB-a dr. sc. Danica Ramljak zahvalila se na nagradi te naglasila kako su bazična istraživanja u području tumora i kliničke onkologije, osobito kod djece kao najvažnijeg dijela populacije, od izuzetnog značaja za RH. "Strateški nam je interes ojačati translacijsku medicinu u ovom području i želimo da IRB, kao vodeća znanstvena institucija u području istraživanja tumora, ostvari jaču suradnju s KBC Rebro i s drugim vodećim bolnicama u Hrvatskoj" izjavila je dr. Ramljak.
Dr. Osmak također se zahvalila na nagradi te je istaknula: "ova donacija namijenjena je istraživanju postojeće terapije raka citostaticima, posebno za nabavu potrebnih kemikalija i opreme koje su od izuzetnog značaja za nastavak bazičnih istraživanja iz područja tumora u mom laboratoriju. Bolje poznavanje mehanizama koji moduliraju stanični odgovor na klasične citostatike mogao bi pomoći da se razviju i optimiziraju novi pristupi u liječenja tumora. Istraživanje projekta dr. Osmak fokusirano je na prepoznavanje molekularnih mehanizama koji sudjeluju u osjetljivosti/otpornosti stanica na citotoksične spojeve, te ispitivanje njihove regulacije i međusobne povezanosti. Osim doprinosa bazičnim spoznajama, rezultati istraživanja mogli bi imati i kliničku primjenu. Naime, prepoznavanjem ciljnih molekula za nove, tzv. pametne lijekove, otvara se mogućnost za poboljšanje učinkovitosti liječenja, osobito u terapiji tumora.