LNA-u dodijeljena akreditacija za datiranje upotrebom 14C
Laboratoriju za mjerenje niskih radioaktivnosti (LNA) Zavoda za eksperimentalnu fiziku Hrvatska akreditacijska agencija (HAA) je 22.7.2021. dodijelila prvu akreditaciju prema normi HRN EN ISO/IEC 17025 za ispitnu metodu Određivanje relativne specifične aktivnosti 14C/starosti tehnikom LSC.
Ova ispitna metoda se temelji na radioaktivnom raspadu izotopa ugljika 14C, koji je normalno prisutan u atmosferi i koji se ugrađuje u živa bića tijekom njihova života.
Tako je u živim organizmima postignuta ravnoteža aktivnosti 14C. Međutim, nakon smrti organizma, 14C se više ne ugrađuje u organizam, a već ugrađeni atomi 14C se raspadaju prema zakonu radioaktivnog raspada.
Preko poznatog vremena poluraspada 14C (vrijeme u kojemu se aktivnost radioizotopa smanji za pola), a koje za 14C iznosi 5730 godina, moguće je odrediti kada je nastupila smrt organizama, tj. vrijeme proteklo od smrti organizma.
To određivanje vremena proteklog od smrti organizma se još naziva i datiranje. Osim na biološke materijale, datiranje je moguće primijeniti i na anorganske materijale koji u vrijeme svoga nastanka djelomično ugrađuju 14C iz atmosfere (npr. sige, jezerski sedimenti, sedre, žbuke, ljušture školjaka). Za datiranje se danas najčešće koriste tehnike akceleratorske masene spektrometrije (AMS) i tekućinske scintilacijske spektrometrije (engl. liquid scintillation counting, LSC). Laboratorij za mjerenje niskih radioaktivnosti je jedini laboratorij u Hrvatskoj koji se bavi datiranjem pomoću 14C.
Datiranje se koristi u znanosti, ali i za komercijalne potrebe pa ga tako primjenjuje i LNA. Budući da na tržištu postoji stalna potreba za datiranjem upotrebom 14C i da raste potreba za akreditiranim ispitnim metodama, LNA je odlučio akreditirati jednu od svojih metoda za datiranje kako bi udovoljio zahtjevima tržišta. Rezultati dobiveni akreditiranim metodama su priznati i prihvaćeni u svim zemljama potpisnicama odgovarajućih sporazuma.
Za Hrvatsku su važni sporazumi EA MLA (Europska suradnja na akreditaciji Multilateralni dogovor) i ILAC MRA (Međunarodna organizacija za akreditaciju laboratorija Sporazum o međusobnom priznavanju). Na taj način se olakšavaju međunarodna trgovina i protok roba i usluga. Također, akreditiranjem metoda na Institutu Ruđer Bošković i razvijanjem svojih usluga, Institutu je omogućeno veće sudjelovanje u komercijalnim uslugama koje traži tržište.
Više detalja o akreditiranoj ispitnoj metodi i području akreditacije u LNA-u može se naći u Potvrdi o akreditaciji broj 1667 od 22.7.2021. i pripadajućem prilogu Potvrdi, kao i na stranici Laboratorija. Potvrda je uvrštena u HAA-ov registar akreditacija i javno je dostupna u njemu. Registar se nalazi na internetskoj stranici HAA-a.
Akreditacija je važeća pet godina (do 21.7.2026.) i mora se održavati i obnavljati ako se želi zadržati. U tom razdoblju će HAA u LNA-u provoditi redovite nadzorne preglede radi provjere i potvrđivanja rada Laboratorija u skladu s normom HRN EN ISO/IEC 17025. Redoviti nadzorni pregledi su uobičajena praksa akreditacijskih tijela i provode su u pravilnim vremenskim razmacima.
Akreditacija LNA-a je druga akreditacija na IRB-u u kojoj je primijenjen zajednički sustav upravljanja koji je 2015. godine uspostavljen na Institutu u skladu s normom HRN EN ISO/IEC 17025 i koji se redovito održava kako bi zadovoljio zahtjeve norme i potrebe laboratorija koji primjenjuju zajednički sustav i normu.