Ljetna škola znanosti u Požegi tradicionalno privlači nadarene učenike
Ljetna škola znanosti već sedamnaestu godinu za redom u organizaciji mladih entuzijasta okupljenih u 'Društvu za edukaciju van okvira' u srpnju i kolovozu okuplja najmotiviranije srednjoškolce iz cijelog svijeta. Cilj je ovog međunarodnog znanstveno-istraživačkog programa učenicima srednjih škola pružiti jedinstvenu priliku da pod vodstvom mladih znanstvenika s vodećih svjetskih institucija razvijaju svoj entuzijazam prema znanju i otkrićima.
Škola se ove godine po sedmi put održala u prostorijama Gimnazije Požega i to od 28. srpnja do 18. kolovoza 2019. godine. Ove godine uz dnevni, Škola je imala večernji program sa zanimljivim predavanjima pa su sudionici imali priliku poslušati predavanja vodećih svjetskih znanstvenika s prestižnih znanstvenih institucija poput Sveučilišta u Louisiani i EPFL Lausanne, te mnogih drugih.
Ljetna škola znanosti u Požegi je kroz samo nekoliko godina rada dala iznimne rezultate i obuhvatila značajan broj učenika srednjih škola (400-tinjak polaznika iz preko 20 zemalja), a polaznicima je posebno uzbudljivo što imaju jedinstvenu priliku raditi na izazovnim projektima rame uz rame s priznatim znanstvenicima i stručnjacima. Ove godine posebno su bili zanimljivi projekti na temu umjetne inteligencije i neuroznanosti. Povrh toga, sudionici su imali priliku izraditi vlastiti samoupravljajući automobil te istražiti svijet nanotehnologije.
Važno je istaknuti da tijekom programa učenici imaju priliku sudjelovati u simuliranom kompletnom procesu znanstvenog istraživanja, od izrade eksperimenata do prezentacija rješenja, tako da svi polaznici moraju na kraju projekta napisati znanstvene članke o tome što su radili, a onda te rezultate prezentirati baš kako to rade i pravi znanstvenici.
Ljetna škola znanosti u Požegi je podijeljena u dva kampa: S3 kamp za učenike 1. i 2. razreda srednjih škola, te S3++ kamp za učenike 3. i 4. razreda srednjih škola. U sklopu programa S3 kampa sudjelovali su ruđerovci: doktorandica Mladena Glavaš u ulozi voditeljice projekta 'Mimicking nature in a chemistry lab' te dr. sc. Ivanka Jerić, u ulozi pozvanog predavača, dok su u sklopu programa S3++ sudjelovali dr. sc. Boris Okorn i kolega Petar Pervan kao voditelji projekta 'Nanotechnology - it’s a piece of cake!' te doktorand Grgur Šimunić u ulozi voditelja projekta 'The butterfly effect'.
Voditelji projekata su proveli svih deset dana pojedinog kampa radeći s grupom od tri do četiri srednjoškolca na osmišljenom projektu.