Mlade IRB-ove znanstvenice dobile Godišnju nagradu iz područja prirodnih znanosti
Društvo sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu dodijelilo je, u nazočnosti predsjednika Republike Ive Josipovića, svoje godišnje nagrade za 2010. godinu. 12 mladih znanstvenika i umjetnika primilo je godišnju nagradu za zavidna postignuća iz područja prirodnih, tehničkih, biotehničkih, humanističkih i društvenih znanosti te za interdisciplinarno područje umjetnosti.
Među nagrađenima su i dvije mlade znanstvenice sa Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Irena Dokli, Zavod za organsku kemiju i biokemiju i dipl. ing. Nives Ivić, Zavod za fizičku kemiju. Dr. Dokli je do sada objavila pet znanstvenih radova, a natjecala se je s radom u kojem se opisuje sinteza N-zasićenih aziridina uz detaljnu studiju mehanizama pripadajućih reakcija. Rad je objavljen u časopisu Chemistry European Journal (IF=5,382). Dipl. ing Ivić do sada je objavila tri znanstvena rada, a natjecala se s radom u kojem se istražuju biokemijski mehanizmi djelovanja aminoaci-tRNA sintetaze, posebice „skraćenih“ verzija enzima prisutnih u genomima različitih organizama. Rad, objavljen u prestižnom časopisu PNAS (IF=9,432), je izrađen u suradnji s laboratorijem prof. dr. Ivane Weygand Đurašević s PMF-a u Zagrebu, a dr. sc. Markom Močibob s PMF-a je također nagrađen za isti rad.
Predsjednik Republike profesor Ivo Josipović čestitao je nagrađenima i izrazio nadu da će oni biti pokretači budućeg razvoja hrvatskog društva, a za što su, istaknuo je, uz nesumnjivi individualni potencijal laureata potrebna i značajna ulaganja bez kojih Hrvatska ne može prosperirati. "Nema društvenog napretka bez ulaganja u znanost i duhovne vrijednosti, na što se u Hrvatskoj prečesto zaboravlja. O tome ovisi hoćemo li sutra biti europska prosperitetna zemlja koja zajedno s ostalim zemljama Unije odlučuje o sudbini Europe", poručio je predsjednik. Predsjednik je istaknuo kako ulaganje u znanost nije trošak, već put izlaska iz krize, na što se premalo ukazuje u hrvatskom medijskom prostoru. "Gorka je istina našeg društva da kreativnost i pamet dobivaju premalo medijskog prostora, pa će i današnja dodjela ovih uglednih nagrada dobiti manje medijske pozornosti od ubojstava, pljačke ili sportskih događanja", upozorio je predsjednik Josipović.
Broj prijavljenih na natječaj raste svake godine. U 15 godina koliko traje tradicija nagrađivanja najboljih, više od sto mladih umova primilo je nagrade. Zvučniji podatak kaže da je njih 90% ostalo u zemlji, pronašlo svoje mjesto u akademskoj zajednici i osiguralo Hrvatskoj pozitivnu budućnost.