Nastavak uspješnog projekta vrijednog više od milijun eura
U sklopu FP7 REGPOT projekta ''Particle Detectors'' Instituta Ruđer Bošković - projekta s najvećim budžetom u području prirodnih znanosti u Republici Hrvatskoj, koji je financiran od strane Europske komisije u ukupnom iznosu od 1,3 milijuna eura, u ponedjeljak 8. listopada na MedILS-u u Splitu započet će znanstvena radionica "Silicon Detector Workshop - Development and Applications".
Cilj ove, treće po redu, radionice je upoznavanje znanstvenika Instituta Ruđer Bošković (IRB) s najnovijim postignućima u razvoju i upotrebi silicijskih piksel i vrpčastih (eng. strip) detektora u eksperimentalnim istraživanjima u nuklearnoj fizici i fizici čestica. Detektori nabijenih čestica na bazi poluvodičkog materijala silicija su jedan od najčešće korištenih uređaja u eksperimentima moderne čestične i nuklearne fizike. Na primjer, nalaze se i u CMS i ATLAS detektoru na CERN-u kojima je nedavno otkrivena čestica kandidat za Higgsov bozon, što je izazvalo veliko zanimanje i šire javnosti.
Također, na radionici će znanstvenici IRB-a i međunarodni eksperti partneri dogovoriti smjernice budućih aktivnosti u razvoju nove znanstvene instrumentacije sa silicijskim detektorima koja bi mogla biti smještena na IRB-u, a s ciljem osnivanja novog kvalitetnog centra za testiranje detektora i razvoja detektorskih sustava na IRB-u, što bi značajno povećalo utjecaj naših znanstvenika na vrhunskim svjetskim eksperimentima iz nuklearne i čestične fizike.
Radionica će okupiti istaknute međunarodne znanstvenike, stručnjake u razvoju i primjeni silicijskih detektora iz institucija partnera IRB-a: Instituta Paul Scherrer, ETH-a Zürich, Laboratorija Nazionali del Sud - INFN, Sveučilišta Goethe u Frankfurtu, Sveučilišta u Birminghamu i Sveučilišta u Huelvi. Ti znanstvenici trenutno su uključeni u najveće projekte razvoja detektora na najvećim i najznačajnijim europskim centrima za istraživanja u čestičnoj i nuklearnoj fizici CERN-u (Švicarska) i FAIR-u (Njemačka).
Od hrvatskih znanstvenika na radionici sudjeluju znanstvenici IRB-a iz Zavoda za eksperimentalnu fiziku (ZEF), Zavoda za fiziku materijala i Zavoda za teorijsku fiziku, te znanstvenici Sveučilišta u Splitu.
Projekt ''Particle Detectors'' prvi je korak znanstvenika ZEF-a u smjeru razvoja nove istraživačke infrastrukture za nuklearnu i fiziku čestica u Hrvatskoj, fokusiran na silicijske i dijamantne detektore, a s ciljem unapređenja i razvoja detektorskih sustava i povećanja mogućnosti testiranja tih sustava na IRB-u kako bi zadovoljili zahtjeve modernih eksperimenata. U projekt su uključena tri najveća laboratorija ZEF-a i 15 znanstvenika. Nastavak ove uspješne priče slijedi kroz prijedlog IRB-a za strukturne fondove Europske komisije.