Obilježeno 35 godina Istraživačke postaje Martinska
Danas je znanstveno-popularnim događanjem u Gradskoj knjižnici Juraj Šižgorić u Šibeniku obilježeno 35 godina Istraživačke postaje Martinska.
Na skupu su znanstvenici Zavoda za istraživanje mora i okoliša Instituta Ruđer Bošković predstavili svoj rad široj javnosti kroz 15 predavanja i okrugli stol na temu „Djelovanje istraživačke postaje Martinska u održivom razvoju šibenske regije“.
U uvodnom dijelu događanja okupljeni su upoznati poviješću istraživačke postaje Martinska. Prijedlog o otvaranju znanstveno-istraživačke jedinice „Grupa za istraživanje i razvoj akvakulture Šibenik“ donesen je na sastanku u Općinskoj skupštini Šibenik 1979. godine.
Područje Šibenika odabrano je zbog centralne pozicije na hrvatskom dijelu Jadrana te zbog koncentrirane povezanosti vodnih odjeljaka – slatkih, boćatih i slanih voda zbog čega je područje Šibenika pogodno za razvoj akvakulture i znanstvena istraživanja.
Laboratorijski prostor na Martinskoj otvoren je 22. prosinca 1980. godine s ciljem proučavanja osnovnih procesa i utjecaja čovjeka na prirodne karakteristike vode, razvoja akvakulture, održivog razvoja akvakulture i turizma te usavršavanja mladih znanstvenika.
Prema prikupljenim i stručno obrađenim podacima o istraživanjima rijeke Krke i estuarija u periodu od oko osamdeset godina (1927 do 2010) objavljeno je 1359 radova. Od 1980. godine znanstvenici IRB-a objavili 364 rada, a ako gledamo samo na znanost i znanstvena istraživanja, što i jest misija i osnovna djelatnost koja se obavlja na Martinskoj, prema međunarodnim bazama podataka SCOPUS i WoS, suradnici Instituta autori su 80 posto svih znanstvenih radova o Šibenskom akvatoriju uopće.
Osim velikog broja znanstvenih radova, u Martinskoj se odvija i intenzivna međunarodna suradnja s institucijama iz Njemačke, Francuske, SAD, Kanade, Italije, Kine, Indije te Ujedinjenog Kraljevstva.