Od rijeka do Jadranskog mora: novi projekt u borbi protiv zagađenja plastikom
Zagađenje plastikom postalo je jedan od najvećih ekoloških izazova za vodene ekosustave, uključujući Jadransko more, ali i slatkovodne ekosustave poput rijeka i jezera. Mikroplastika, nevidljiva golim okom, i veći komadi plastičnog otpada ozbiljno ugrožavaju morske organizme, zdravlje ljudi i gospodarske aktivnosti. Kako bi odgovorili na ovaj složeni problem, šest zemalja – Italija, Hrvatska, Slovenija, Srbija, Crna Gora i Albanija – udružilo je snage u okviru projekta AdriPlast.
Tim na Institutu Ruđer Bošković (IRB) predvodi dr. sc. Vlatka Filipović Marijić iz Laboratorija za biološke učinke metala. Članovi tima su i znanstvenici iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša – dr. sc. Vlado Cuculić, dr. sc. Tatjana Mijošek Pavin, dr. sc. Dario Omanović, dr. sc. Tvrtko Smital i dr. sc. Damir Valić, te iz Zavoda za fizičku kemiju – dr. sc. Marko Rožman.
Projekt, AdriPlast, punog naziva "Adriatic Sea and plastic and microplastic pollution from freshwaters – an Adrion territorial challenge" traje 36 mjeseci i financiran je kroz program Interreg IPA ADRION.
AdriPlast je zamišljen kao odgovor na ključne izazove plastičnog zagađenja. Plastika koja dospijeva u ekosustave često potječe od nepravilnog odlaganja otpada, dok njena spora razgradnja dodatno pogoršava problem. Mikroplastika ulazi u hranidbene lance i remeti ekološku ravnotežu, istovremeno povećavajući zdravstvene rizike za ljude.
U sklopu projekta znanstvenici će razviti zajedničku metodologiju za praćenje i analizu plastike i mikroplastike u rijekama, prijelaznim vodama i morskim ekosustavima, što će omogućiti stvaranje detaljne baze podataka dostupne svim zainteresiranim dionicima.
Osim istraživanja, cilj projekta AdriPlast je potaknuti lokalne zajednice i donositelje odluka na konkretne korake za smanjenje plastičnog zagađenja. Dugoročni plan uključivat će smjernice za bolju suradnju između znanstvenika, lokalnih vlasti i industrija.
Edukacija i osvješćivanje javnosti ključni su elementi projekta. Stoga će znanstvenici u sklopu projekta organizirati radionice, kampanje i inicijative građana kako bi se podigla svijest o problemu i motiviralo ljude u zajednicama da budu dio rješenja.
"Plastično zagađenje nije problem koji možemo rješavati pojedinačno. Potrebna je zajednička akcija, razmjena znanja i uključivanje šire zajednice. U okviru AdriPlasta ćemo upravo to nastojati postići kroz znanstvena istraživanja i suradnju s lokalnim zajednicama," istaknula je dr. sc. Vlatka Filipović Marijić, koordinatorica projekta na Institutu Ruđer Bošković.
Vodeći partner projekta je talijanski Universitary Consortium for Socioeconomical Research and for the Environment (CURSA), dok su ostali partneri University of Ferrara (Italija), National Institute of Biology (Slovenija), Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković" (Srbija), Institute of Public Health of Montenegro (Crna Gora) te National Center of Environmental Movement (Albanija). Ukupan proračun projekta iznosi 1.428.477,65 eura, od čega je za IRB predviđeno 282.599,98 eura.
AdriPlast pruža okvir za konkretne promjene u načinu na koji regija upravlja plastičnim otpadom i očuvanjem okoliša. Projekt nosi poruku da se samo zajedničkim naporima može očuvati Jadransko more i drugi akvatički ekosustavi – ne samo kao prirodni resurs, već i kao nasljeđe budućim generacijama.