Održan sastanak Kolaboracije OPERA
Nedavno je na Institutu Ruđer Bošković održan generalni sastanak CERN-ove međunarodne Kolaboracije OPERA koji je okupio 40-tak znanstvenika iz cijelog svijeta, a na kojem se raspravljalo o najnovijim rezultatima u istraživanju tauonskih neutrina.
Kolaboracija OPERA bavi se fizikom oscilacija neutrina, pojavi u kojoj se neutrino jedne vrste efektivno pretvara u drugu vrstu prilikom putovanja od izvora do detektora. U OPERA-i se promatraju oscilacije mionskih neutrina u tau neutrine direktnim opažanjem tau leptona nastalog pri interakciji neutrina s metom.
OPERA je osmišljena, ostvarena i vođena od velikog međunarodnog tima istraživača iz cijeloga svijeta, a započela je 2006. godine kad su prvi "obični" mionski neutrini detektirani nakon prevaljenog puta od 730 kilometara iz CERN-a, prijeđenog u otprilike 2.4 milisekunde brzinom svjetlosti. Tada je započela pažljiva i neumorna potraga za sićušnim, vrlo posebnim signalom kojeg bi proizveo tau neutrino.
Znanstvenici Laboratorija za elektromagnetske i slabe interakcije dr. Ante Ljubičić, dr. Mario Stipčević i dr. Krešimir Jakovčić dio su projekta od samih početaka, a kasnije im se pridružio i Budimir Kliček.
Kolaboracija OPERA trenutno uključuje oko 180 istraživača iz 28 institucije i 11 država.