Održan treći partnerski sastanak u okviru projekta ProtectAS
Nedavno je održan treći partnerski sastanak u okviru projekta 'Razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa stranih vrsta (ProtectAS)' na kojem je su projektni partneri raspravljali o do sada realiziranim projektnim aktivnostima i radnom planu, te dogovorili zaduženja partnera za nadolazeće razdoblje od preostalih 6 mjeseci trajanja projekta.
Nositelj projekta je Sveučilište u Dubrovniku, Odjel za primijenjenu ekologiju, dok su uz Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković iz Rovinja partneri na projektu Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagreb, Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije te Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci.
Projekt ProtectAS započeo je 2020. godine, a predviđeno trajanje projekta je tri godine. Cilj projekta je razvoj sustava kontrole i obrane luka od unosa štetnih organizama koji će omogućiti smanjenje ranjivosti obalnog područja na klimatske promjene od potencijalnog unosa štetnih organizama.
Uz mjerenje abiotičkih čimbenika i modeliranje morskih struja u lukama Ploče i Rijeka istražuje se i sastav planktonskih zajednica, kao i prisustvo virusa i patogena te se određuje dinamika širenja vrsta u lukama.
Na osnovu podataka iz ranije provedenih istraživanja, te novodobivenih podataka, izradit će se plan mjera za suzbijanje i smanjenje potencijalnih štetnih posljedica od unosa stranih i ostalih štetnih vrsta brodskim balastnim vodama na bioraznolikost i morske ekosustave, vode za kupanje te zdravlje ljudi.
Sustav kontrole temeljit će se na istraživanjima provedenima u dvije modelne luke, Rijeka i Ploče, geografski udaljenim područjima hrvatskog dijela Jadrana, te na već postojećim rezultatima istraživanja hrvatskih luka.
Vrijednost projekta je 3,2 milijuna kuna a financira se sredstvima Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. u okviru Poziva 'Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskih promjena' Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Intenzitet potpore (sufinanciranja) iznosi 100%.