Održana svečana akademija u čast osamdesetom rođendanu prof. dr. Helge Furedi-Milhofer i šezdesetoj obljetnici Instituta
Danas je u dvorani III. krila Instituta Ruđer Bošković održana svečana akademija pod nazivom Važnost suradnje i interdisciplinarnog pristupa u rješavanju problema urolitijaze: jučer, danas, sutra. Svečanost je posvećena osamdesetom rođendanu prof. dr. Helge Furedi-Milhofer, prof. emeritus, znanstvene savjetnice IRB-a u mirovini i djelatnici Instituta za primijenjenu kemiju na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu i šezdesetoj obljetnici Instituta.
Skup su otvorili ravnateljica IRB-a dr. sc. Danica Ramljak, dr. sc. Vesna Babić Ivančić, viša znanstvena suradnica IRB-a i prof. dr. sc. Selma Cvijetić Avdagić s Instituta za medicinska istraživanja u Zagrebu. U okviru svečanosti prof. dr. Antun Tucak, prof. emeritus Medicinskog fakulteta u Osijeku i glavni urednik Medicinskog vjesnika predstavio je poseban broj Medicinskog vjesnika posvećenog osamdesetom rođendanu prof. dr. sc. Helge Füredi-Milhofer i 40. godina suradnje Instituta Ruđer Bošković, Kliničke bolnice Osijek, Instituta za medicinska istraživanja Zagreb i Medicinskog fakulteta Osijek.
Prof. Helga Furedi - Milhofer rođena je 31. siječnja 1930. godine u Dresdenu, Njemačka. Kemiju je diplomirala 1954. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, te doktorirala 1963. godine na istom fakultetu. Zaposlila se u Institutu Ruđer Bošković 1956. godine gdje je prošla svoj znanstveni put od znanstvene suradnice do znanstvene savjetnice i umirovljenja 1995. godine. Njen najvažniji doprinos znanosti na IRB-u je bio preusmjerenje klasične Težakove škole koloidne kemije, i s njom povezanih istraživanja taloženja anorganskih supstrata u područje biomineralizacije. Važan je aspekt djelovanja prof. Furedi - Milhofer i široka suradnja s institucijama u zemlji i inozemstvu (Izrael, Francuska, SAD, Njemačka, Norveška). Posebno treba istaknuti suradnju na istraživanjima urolitijaze koju je započela prije tridesetak godina s prof. Antunom Tucakom (Znanstvena jedinica za kliničko-medicinska istraživanja Kliničke bolnice Osijek) i dr. sc. Darinkom Dekanić (Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada).