Održano predavanje veleposlanika Brazila
Jučer je na Institutu Ruđer Bošković veleposlanik Brazila Nj. E. Luiz Fernando G. de Athayde, u nazočnosti v. d. ravnatelja dr. Marina Roje i pedesetak uzvanika, održao predavanje pod naslovom "Science and Innovation in Brazil, a Path to Economic Growth". Na predavanju je bilo riječi o usponu Brazila prema statusu nove globalne sile, s posebnim osvrtom na znanstvenu i tehnologijsku politiku i njenu povezanost s ekonomskim rastom.
U uvodnom dijelu predavanja veleposlanik Athayde istaknuo je da Brazil nije samo zemlja nogometa i karnevala, već peta najveća zemlja na svijetu po površini i broju stanovnika, te šesta najveća ekonomija. Nadalje, veleposlanik Athayde je istaknuo da Brazil u zadnjih par godina bilježi rekordne stope izvoza, nisku stopu nezaposlenosti (5,5%) i rastuću srednju klasu. Posebno je značajna količina direktnih stranih ulaganja (FDI) u Brazil koja iznosi 66,7 milijardi USD (2011) i po čemu Brazil zauzima treće mjesto na svijetu.
U području znanosti i tehnologije, Brazil je trinaesta zemlja svijeta po broju objavljenih znanstvenih radova, a globalni je lider u području istraživanja tropske medicine, parazitologije, poljoprivrede, oralne kirurgije i medicine, etnomologije i veterine. Broj patenata u Brazilu, u razdoblju od 2001. do 2007., je porastao za 64%, a u periodu od 2007. do 2010. zabilježeno je 5,500 inovacija. S druge strane, broj doktoranata porastao je u prosjeku za 12% u zadnjem desetljeću.
Druga nacionalna konferencija o znanosti i tehnologiji, održana 2001. godine, označila je početak pretvaranja strategije „tehnološke inovacije“ u instrument ekonomskog rasta. Već 2004. godine usvojen je Zakon o inovacijama koji je regulirao privatno-javno partnerstvo i transfere iz javnih istraživačkih instituta u privatni sektor, a 2005. godine usvojen je Zakon o robama koji je dao poticaj privatnom sektoru da ulaže u istraživanje i razvoj. Danas se brazilsko Ministarstvo znanosti i tehnologije oslanja se na šesnaest sektorskih fondova koji predstavljaju osnovu Brazilskog sustava inovacija.
Brazil izravno potiče javno-privatno partnerstvo, a u poticanju tog partnerstva ključan je koncept „Triple Helix“ po kojem država, gospodarstvo i akademske ustanove trebaju raditi zajedno potičući stvaranje inovacija koje nisu izolirane od potreba industrije i zahtjeva tržišta. Brojni pozitivni aspekti utječu na razvoj Brazilskog sustava inovacija – makroekonomska stabilnost, pouzdan pravni okvir, veliko i rastuće domaće tržište, postojanje tehnoloških parkova i nacionalna „mobilizacija“ koja uključuje državu, gospodarstvo, akademske ustanove i civilno društvo.
Na temelju koncepta „Triple Helix“ pokrenuto je osnivanje tehnoloških parkova - "National Programme to Support Incubators and Technological Parks". Danas se u toj mreži nalazi 42 tehnološka parka i preko 400 poslovnih „inkubatora“ u kojima posluje 6.500 inovativnih firmi.
Posebno vrijedi istaknuti program brazilske vlade „Science Without Borders“ u koji se godišnje ulaže 2 milijarde dolara, a kojim se stipendira 100.000 domaćih studenata i omogućuje im se studiranje na najprestižnijim svjetskim sveučilištima. Cilj programa je ukloniti „slabu točku“ Brazila – nedostatak visokokvalificirane radne snage.
Veleposlanik Athayde se osvrnuo i na „Plano Brasil Maior“ (Plan za veliki Brazil) koji se fokusira na sustav inovacija kao pokretača konkurentnosti Brazila, s konkretnim ciljevima: povećanje financiranja, unapređenje zakonodavstva, uvođenje poreznih olakšica i regulaciju javne nabave.
Na kraju, veleposlanik Athayde je posebno istaknuo ulogu Ministarstva vanjskih poslova u inovacijskoj politici Brazila i aktivnu ulogu diplomata u promociji znanosti i istraživanja. Kao konkretni primjer, veleposlanik Athayde je istaknuo suradnju s Kinom koja je rezultirala pokretanjem mreže satelita "Earth Resources Satellites Programme" s ciljem praćenja površine Zemlje.