Potpisana suradnja IRB-a i Udruge inovatora Hrvatske
Udruga inovatora Hrvatske i Institut Ruđer Bošković danas su održali konferenciju za medije na kojoj je potpisan sporazum o dugoročnoj suradnji s ciljem zajedničkog djelovanja u području razvitka i komercijalizacije inovacija i unapređenja hrvatskog gospodarstva, a predstavljena je i nadolazeća 12. Međunarodna izložba inovacija ARCA koja u Zagreb dovodi inovatore iz cijelog svijeta.
Kako je istaknuto na današnjoj konferenciji za medije, sporazum o suradnji Udruge inovatora Hrvatske i Instituta Ruđer Bošković simbolično i operativno predstavlja rješavanje jednog od ključnih problema inovatorstva – izostanak komunikacije i suradnje znanstvenih institucija i samih inovatora.
„U razvijenim zemljama sve je podređeno inovatoru, pa tako i znanje i znanost. Mi imamo sustav, točnije imali smo, jer i danas ovdje radimo promjenu, sustav koji je potrošio velika sredstva na skupu opremu na fakultetima i institutima, a konkretnih rezultata nije bilo. Naši su inovatori po istraživanja i testiranja svojih inovacija odlazili u Sloveniju, Beč, Švicarsku, Njemačku, za što su trebali potrošiti i puno više novca i vremena“, rekao je predsjednik Udruge inovatora Hrvatske Marko Bubaš.
Slikovito je to danas potvrdio i dopredsjednik Udruge i vlasnik inovativne tvrtke Altpro Zvonimir Viduka rekavši: „Dosad su ova dva područja, čast iznimkama, funkcionirala kao otoci između kojih nema trajektnih linija, a sada imamo i prvi trajekt“.
Broj istraživačkih partnerstava između industrije i Instituta Ruđer Bošković posljednjih je godina značajno narastao, a sporazumom s Udrugom inovatora Hrvatske Institut želi ostvariti direktne kontakte s inovatorima i tako ubrzati proces suradnje, bez, kako je rečeno, gubljenja vremena na dugoj birokraciji i administraciji.
„Institut Ruđer Bošković ima infrastrukturu u preko 300 doktora znanosti, kapitalnoj opremi vrijednoj preko 100 milijuna kuna, iskustvu i referencama u povlačenju EU sredstava gdje je samo u sklopu FP7 projekata od 2007. godine povukao 11 milijuna eura kroz 33 ostvarena projekta što nas svrstava na vodeće mjesto u RH. Sad to znanje i kroz kapitalne strukturne projekte koje razvijamo stavljamo na raspolaganju gospodarstvu U skladu s takvom strategijom je i suradnja s Udrugom inovatora koji su prirodan strateški partner IRB-a u jačanju inovacija u RH.“ rekao je ravnatelj IRB-a Tome Antičić.
IRB ima infrastrukturu u preko 300 doktora znanosti, kapitalnoj opremi vrijednoj preko 100 milijuna kuna, iskustvu i referencama u povlačenju EU sredstava gdje je samo u sklopu FP7 projekata od 2007. godine povukao 11 milijuna eura kroz 33 ostvarena projekta što nas svrstava na vodeće mjesto u RH.
U 2013. godini ugovorena vrijednost komercijalnih projekata Instituta iznosila je preko 7 milijuna kuna i to s domaćim tvrtkama poput Podravke, HEP-a, Hrvatskih voda, INA-e, Plive ili HS Produkta, te dodatnih 4,6 milijuna kuna komercijalnim ugovorima s inozemstvom. Do sada su u 2014. godini ugovorena 22 komercijalna projekta ugovorne vrijednosti preko 4 milijuna kuna.
„Najveća prilika za suradnju s industrijom otvara se kroz strukturne fondove Europske unije. Znanstvenici IRB-a aktivni su na četiri projekta koja su ušla u prioritetne liste RH. Ovi će projekti uvelike odrediti strategiju IRB-a za sljedećih 20-tak i više godina. Upravo pristup koji IRB ima sa ovim strukturnim projektima blisko je usklađen s prioritetom EU, to jest pristupom 'Smart Specialization', a koji se temelji na povezivanju istraživanja i inovacija s ekonomskim razvojem kroz utvrđivanje regionalnih snaga te primjenom jasne i fokusirane strategije u znanstvenom, administrativnom i komercijalnom sektoru“, istaknula je predsjednica Savjeta za gospodarstvo IRB-a Rozelindra Čoz-Rakovac.
Na današnjoj konferenciji za medije predstavljena je i nadolazeća 12. Međunarodnu izložbu inovacija ARCA koja će se u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske i suorganizaciji Instituta Ruđer Bošković, Hrvatske zajednice tehničke kulture i Prvog iranskog instituta inovatora i istraživača Islamske Republike Iran održati od 15. do 18. listopada u Boćarskom domu u Zagrebu.
„Izložba je jedna od ključnih platformi za razmjenu iskustava inovatora i gospodarstvenika, umrežavanje gotovo svih institucija i organizacija u inovacijskom lancu, a na koncu i događaj koji na jednom mjestu predstavlja najnovije ideje, proizvode i usluge koje već jesu ili trebaju zauzeti značajno mjesto na tržištu“ rekao je potpredsjednik UIH-a za gospodarstvo Zvonimir Viduka.
Ove godine izložba u Zagreb dovodi više od 250 inovatora s nešto više od toliko inovacija iz cijele Hrvatske i 16 zemalja svijeta, od partnerske Islamske Republike Iran, Iraka, Kine, Egipta, Kuvajta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, preko Rumunjske, Ukrajine, Mađarske, Poljske, Malezije, Kirgistana do susjednih Slovenije i Bosne i Hercegovine.
Ondje će biti predstavljene inovacije uspješnih hrvatskih inovativnih tvrtki, samostalnih inovatora, udruženja inovatora, znanstvenih institucija i fakulteta te mladih inovatora, učenika i studenata. Riječ je o inovacijama iz gotovo svih područja rada, od znanosti, tehnologije, elektrotehnike, medicine do rekreacije i zabave. U sklopu izložbe održat će se i Hrvatsko-iranski gospodarski forum u kojem će sudjelovati visoki iranski dužnosnici i gospodarstvenici, a cilj je predstavljanje gospodarskih kapaciteta Hrvatske i uspostava gospodarske suradnje ovih dviju zemalja.