Predavanje prof. dr. Vlaste Bonačić-Koutecký na IRB-u
U sklopu ciklusa predavanja Eminentni znanstvenici na IRB-u, eminentna znanstvenica prof. dr. Vlasta Bonačić-Koutecký sa Sveučilišta Humboldt (Berlin) i Interdisciplinarnog centra za naprednu znanost i tehnologiju (ICAST) na Sveučilištu u Splitu održat će 25. siječnja, s početkom u 13 sati u predavaonici III. krila na Institutu Ruđer Bošković (IRB) predavanje pod naslovom Metallic clusters as building blocks for optical and catalytic materials.
Prof. dr. Vlasta Bonačić-Koutecký ugledna je svjetska znanstvenica hrvatskog podrijetla koja je znanstvenu karijeru započela kao znanstveni suradnik na IRB-u. Doktorski studij završila je na Sveučilištu Johns Hopkins u SAD-u, a nakon postdoktorskog studija na Sveučilištu Yeshiva u New Yorku počinje raditi kao profesorica teorijske kemije na Sveučilištu Freie u Berlinu. Od 1994. godine radi kao profesorica fizičke i teorijske kemije na Humboldtovom Sveučilištu u Berlinu. Kao gostujući profesor boravila je na brojnim europskim, američkim i japanskim sveučilištima. 2009. godine Sveučilište Claude Bernard iz Lyonea dodijelilo joj je počasnu titulu doctor honoris causa. 2010. godine pokrenula je Interdisciplinarni centar za naprednu znanost i tehnologiju (ICAST) na splitskom Sveučilištu. Ona je autor preko 200 znanstvenih radova u vrhunskim znanstvenim časopisima. Ti radovi su citirani više od 6500 puta što ju svrstava u red najcitiranijih hrvatskih znanstvenika.
Prof. Vlasta Bonačić-Koutecký slovi kao pionir područja teorijeske fotokemije na kojem je dala mnoge fundamentalne doprinose. Jedno od najpoznatijih otkrića Prof. Bonačić-Koutecký jest spoznaja uloge stožastih presijeka u fotokemijskim procesima, naprimjer u procesu vida. Ta otkrića su otvorila nova područja u fotokemiji te omogućila razumijevanje ultrabrzih molekularnih reakcija. Nadalje, Prof. Vlasta Bonačić-Koutecký je prepoznala jedinstvena svojstva malih metalnih nanočestica (klastera) kao što su otkriće pojačanja apsorpcije i emisije u hibridnim sistemima između nanočestica i biomolekula što predstavja bazu za primjenu tih malih metalnih nanočestica u bioanalitici te biomedicini. Istovremeno je njezin istraživački rad karakteriziran intenzivnom suradnjom njene grupe i brojnih eksperimentalnih istraživačkih timova koja je poznata i visoko cijenjena internacionalno. Danas njezin istraživački rad ima nekoliko glavnih smjernica: ab initio kvantna kemija i dinamika; kontrola kemijskih reakcija posebno oblikovanim laserskim pulsevima; optičke svojstva hibridnih sistema s malim metalnim klasterima kao i odnos strukture i reaktivnosti klustera oksida metala u cilju dizajniranja i razvijanja katalitičkih nanomaterijala. Tijekom svoje karijere stavljala je poseban naglasak na promociju mladih talentiranih znansvenika što je rezultiralo brojnim uspješnim znanstvenim karijerama.