Predstavnici IRB-a na Međunarodnom skupu u Dubrovniku
Danas je u Dubrovniku započeo dvodnevni međunarodni skup pod nazivom 'Contribution of Research and Technology Development (RTD) to Developing Sustainable Knowledge-Based Economies in Central and South East Europe'. Ovaj skup znanstvenika, gospodarstvenika i političkih dužnosnika u duhu dobrosusjedske suradnje kao i reakciju na aktualnu krizu zajedno su organizirali vodeći znanstveno-istraživački instituti srednjoistočne Europe - Joanneum Research (Austrija), Jozef Štefan (Slovenija) i Institut 'Ruđer Bošković', te Austrijski znanstveni ured iz Ljubljane i Sveučilište u Dubrovniku.
Osnovni cilj skupa je analiza aktualnog stanja razvoja na znanju temeljenog društva u srednjeistočnoj i jugoistočnoj Europi u okolnostima krize, te razmatranje mogućnosti izlaska iz krize boljim povezivanjem znanosti i gospodarstva u sprezi s visokim obrazovanjem, inovativnošću i poduzetništvom. Tijekom dva dana skupa predstavnici Europske komisije i Europske udruge razvojno-istraživačkih instituta (EARTO), visoki dužnosnici nadležnih ministarstava i institucija koje promiču inovativnost i na znanju temeljen razvoj društva, kao i predstavnici suvremene industrije, te razvojnih instituta i sveučilišta predstaviti će svoja iskustva te vizije izlaska iz krize i daljnjeg razvoja. Posebno je potrebno istaknuti ključno izlaganje dr. Erharda Buseka, jednog od vodećih stručnjaka za znanost i politiku u Europi koji je poznat i kao koordinator 'Pakta o stabilnosti za Jugoistočnu Europu'.
Skup će otvoriti nacionalni predstavnik i član Upravnog vijeća EARTO-a dr. sc. Neven Žarković, a nakon uvodnog otvaranja viziju razvoja Instituta 'Ruđer Bošković' predstavit će ravnateljica dr. sc. Danica Ramljak. Drugog dana skupa dr. Božidar Etlinger prikazat će poslovni plan i strategiju razvoja inovacija na javnom istraživačkom institutu, dok će dr. Davor Garcin govoriti o potencijalu inovacijskog projekta razvoja tankoslojnih solarnih čestica.
Osnovna poruka koju će vjerujemo poslati svima ovaj skup jest da je jedini put izlaska iz krize pojačano ulaganje u znanost i obrazovanje uz poticanje inovativnosti u privredi i poduzetništva u znanosti kao i uz promicanje karijere mladih stručnjaka povezivanjem privrede, znanosti i razvojne politike na regionalnoj i međunarodnoj razini. Razmjena iskustava i znanja sudionika s ciljem ublažavanja postojeće krize doprinosi i ostvarivanju vizije europske znanstveno-tehnološke regije budućnosti Adria-Alpe-Panonia, u skladu sa suvremenim znanstvenim i integracijskim procesima.