Prijave za 42. međunarodni ICT skup MIPRO 2019
42. međunarodni skup za informacijsku i komunikacijsku tehnologiju, elektroniku i mikroelektroniku - MIPRO 2019. održat će se od 20. do 24.5.2019. godine u Opatiji. Glavne teme skupa su znanstvena umjetna inteligencija u poslovanju, industriji, pametnim gradovima i otocima.
Iako nas do sljedećeg, međunarodnog skupa MIPRO 2019 dijeli nekoliko mjeseci, programski odbor poziva autore da prijave svoje radove. Rok za dostavu radova je 14. siječnja 2019.
MIPRO je najveći i najdugovječniji međunarodni ICT skup u Jugoistočnoj Europi tradicionalno poznat kao mjesto susreta znanosti, obrazovanja, gospodarstva i javne i lokalne uprave. Skup se održava u Opatiji, najpoznatijem ljetovalištu na istočnoj obali Jadrana, s dugom turističkom i kulturnom tradicijom.
Danas se u svijetu održava veliki broj skupova iz područja ICT‐a, a dio tih skupova lociran je i u jugoistočnoj Europi. MIPRO se od skoro svih razlikuje već od samog svog početka. Nastao je isključivo iz potreba industrije 1978. godine kada su kod nas i u svijetu krenule prve ozbiljne primjene mikroprocesora. Među pokretačima su riječko Društvo inženjera, Digitron, tadašnji Rade Končar i Iskra. Brzo se priključio i tadašnji PTT. Kasnije su pristupili fakulteti i obrazovne ustanove, kao i državna uprava i Gospodarske komore.
Od samih početaka pa sve do danas, gospodarstvo je dominantna komponenta i skupova i udruge MIPRO. Skupovi i udruga MIPRO služe promociji interesa gospodarstva i to je njihova misija. Rezultat takvog djelovanja je veliki broj sudionika na skupovima iz različitih zemalja diljem svijeta.
''Ova najveća ICT udruga koja svake godine organizira 14 konferencija s preko 450 radova, seminara te okruglih stolova osnovana je prije gotovo 42 godine, i to slijedom seminara o mikroprocesorima kojeg je dijelom držao prof. Branko Souček, bivši proslavljeni znanstvenik IRB-a.'' – objašnjava dr. sc. Karolj Skala, novoizabrani predsjednik Programskog odbora MIPRO-a.
Kako naglašava prof. Skala, MIPRO dobiva sve veći značaj u ICT struci i otvaraju se nove inicijative i strateški pravci razvoja od kojih se osobito ističu jačanje suradnje s hrvatskim znanstvenim ustanovama i gospodarstvom, s posebnim naglaskom na male i srednje tvrtke (SME), te intenziviranje suradnje s profesionalnim udruženjem organizacija u području elektronike i računalstva – 'IEEE Computer Society'.
Osim savjetovanja, preliminarni program sastoji se i od tri radionice, četiri okrugla stola, tri seminara i već uobičajene izložbe. Novost su dva pozvana ključna predavanja, i to Paula Timmersa, gostujućeg istraživača za kibernetičku sigurnost i digitalnu transformaciju na Sveučilištu u Oxfordu, koji će izlagati na temu 'Artificial Intelligence in Cybersecurity: Technology and Policy Perspectives', dok će Luiz Moutinho gostujući profesor marketinga pri Poslovnoj školi Suffolk u Engleskoj izlagati na temu 'Artificial Intelligence in Marketing'.
Skupovi MIPRO spadaju među tri najveća skupa otvorenog tipa koji se održavaju na području Hrvatske, a jedan od partnera skupa je i Institut Ruđer Bošković.