Projekt LSFH-a podržala Zaklada Adris
Znanstvenicima Laboratorija za strukturu i funkciju heterokromatina (LSFH) Zavoda za molekularnu biologiju, prilikom svečane dodjele donacija i stipendija Zaklade Adris, održane 18. listopada 2012. u Velikoj čitaonici Hrvatskog državnog arhiva, uručena je odluka o donaciji za projekt „Razvijanje DNA biljega za praćenje gospodarski značajnog školjkaša Ruditapes decussatus u Jadranu“, voditeljice dr. sc. Brankice Mravinac.
Na natječaj, raspisan u travnju ove godine, pristigle su čak 684 prijave, a Ruđerov projekt dobio je podršku Zaklade u okviru programa „Znanje i otkrića“ u sklopu kojeg je podržano pet projekata u iznosu od gotovo milijun i sto tisuća kuna.
Dodijeljena sredstva znanstvenici LSFH-a iskoristit će za analizu genoma jadranskog autohtonog školjkaša Ruditapes decussatus kako bi razvili specifične DNA biljege za molekularnu identifikaciju vrsta. Naime, ova gastronomski cijenjena školjka postaje u novije vrijeme istinski ugrožena od srodne vrste Ruditapes philippinarum, koja je u početkom 1980-tih u Sredozemno more unesena iz jugoistočne Azije te invazivnošću i dobrom prilagodljivošću potiskuje autohtonu vrstu, kolonizirajući njezina staništa. Pritom je R. philippinarum slabije kvalitete mesa pa je time i manje cijenjen na gastronomskom tržištu. Morfološka sličnost R. decussatus i R. philippinarum te prisutnost obje vrste na istim staništima znatno otežavaju razlikovanje ovih školjkaša.
Cilj projekta jest kroz razvijanje DNA biljega omogućiti preciznu molekularno-genetičku identifikaciju kojom će se znatno olakšati i poboljšati razlikovanje jedinki R. decussatus i R. philippinarum. U nastojanju da se zaštiti domaća školjka, ovaj projekt djeluje u pravcu ne samo zaštite hrvatske autohtonosti, već i očuvanja biološke raznolikosti te jačanja ekološke svijesti, što su ujedno i temeljni ciljevi rada Zaklade Adris.
Za financiranje Zaklade Adris grupa izdvaja jedan posto dobiti ostvarene u prethodnoj godini, a do sada je dodijeljeno gotovo 24 milijuna kuna. Ove je godine za 26 projekata, 10 donacija i 23 stipendije Zaklada izdvojila više od tri milijuna kuna. Ključni kriteriji u odabiru projekta su izvrsnost, inovativnost i njihova važnost za opće dobro.
Kontakt