Prvi francusko-hrvatski dan plave biotehnologije održan na IRB-u
Institut Ruđer Bošković ugostio je Prvi francusko-hrvatski dan plave biotehnologije organiziran u suradnji s Francuskim institutom u Zagrebu. Glavni cilj ove inicijative jačanje je znanstvene suradnje hrvatskih i francuskih istraživačkih grupa na području biotehnologije mora, a posebna gošća bila je i Corinne Meunier, veleposlanica Francuske u Hrvatskoj.
U sklopu događanja na IRB-u su održana četiri predavanja uglednih domaćih i stranih znanstvenika iz područja biotehnologije mora koji uključuju dr. sc. Marina Roje i dr. sc. Dušicu Vujakliju s Instituta Ruđer Bošković, kao i gostujuće predavače dr. sc. Oliviera P. Thomasa predavača s Université Sophia Antipolis u Nici i National University of Ireland u Galwayu te dr. sc. Claire Hellio s Université de Bretagne Occidentale.
Tijekom jednodnevne konferencije govorilo se o hrvatskoj inicijativi u područje plave biotehnologije kroz aktivnosti Centra izvrsnosti BioProCro osnovanog na IRB-u, viziji razvoja ovog područja, razvoju novih tehnologija, kao i biološkim čimbenicima važim za biotehnologiju mora i šire.
Francuska je jedna od vodećih zemalja u svijetu koja intenzivno ulaže značajna sredstva u istraživanju svih aspekata plave biotehnologije i njezine primjene u industrijskom sektoru. To je rezultiralo i mnogim patentiranim biotehnološkim proizvodima, od novih bioaktivnih molekula do novih inovativnih bioloških materijala.
Znanstveni centar izvrsnosti za bioprospecting mora, BioProCro ima za cilj istražiti biotehnološki potencijal morskih organizama hrvatskog podmorja. U svojim aktivnostima vodi se iskustvima inozemnih partnera koji su već dokazali veliki potencijal plave biotehnologije i njezine primjene u gospodarstvima svojih zemalja.