(R)evolucija u genetici tumorskih bolesti
U najnovijem broju časopisa BMC Biology objavljen je komentar dr. Francesca D. Ciccarelli na znanstveni rad dr. sc. Tomislava Domazet-Loše s Instituta Ruđer Bošković i dr. sc. Dietharda Tautza s Max-Planck Instituta za evolucijsku biologiju pod naslovom „(R)evolucija u genetici tumorskih bolesti“. Dr. Ciccarelli sa Europskog instituta za onkologiju daje osvrt na rad hrvatsko-njemačkog tima u kojem objašnjava značaj i dalekosežne posljedice njihovih znanstvenih rezultata te iznosi mišljenje da pristupi na sistemskoj razini koju su primijenili dr. Domazet-Lošo i dr. Tautz koristeći svoju metodu genomske filostratigrafije unose novu nadu za razumijevanje genetike tumora.
Tumorska genetika zapala je u svojevrsnu krizu jer su nedavno sekvencirani genomi tumora iznijeli na svjetlo dana svu složenost i nepredvidivost mutacija koje dovode do tumora. Iz te šume informacija iznimno je teško odrediti koji su točno mutirani geni odgovorni za nastanak bolesti. Dr. Domazet-Lošo i dr. Tautz u svom najnovijem radu objavljenom u časopisu BMC Biology problemu pristupaju iz evolucijske i sistemske perspektive kojom je moguće otkriti teško uočljive zakonitosti.
Ovaj rad, na jedan inovativan način, po prvi put povezuje tumorsku biologiju, genomiku i evolucijsku teoriju nastanka višestaničnosti. Posebno je zanimljivo otkriće da je redoslijed mutacija gena koje dovode do tumora identičan evolucijskom nastanku tih istih gena. Ovo otkriće pokazuje u kojem smjeru treba gledati ako se želi do kraja razumjeti nastanak tumora. Primitivne životinje poput morskih spužava i koralja kriju informacije o tome kako je sve počelo, a ti podaci pak mogu pomoći u smišljanju novih načina borbe s ovom opakom bolešću.