Radionica o postupcima otkrivanja znanja u znanstvenim primjenama na IRB-u
Danas je na Institutu Ruđer Bošković (IRB) održana jednodnevna radionica pod nazivom KDSA2009: Workshop on Knowledge Discovery in Scientific Domains koja je okupila suradnike sa svih sedam projekata uključenih u znanstveni program Računarski postupci otkrivanja znanja u znanstvenim primjenama kojeg financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.
Na skupu su, osim niza predavanja i prezentacija znanstvenih radova u području medicinske primjene, biološke primjene i tehničkih sustava, predstavljeni rezultati postignuti u 2009. godini na sedam projekata uključenih u program Računarski postupci otkrivanja znanja u znanstvenim primjenama. Riječ je o višedisciplinarnom programu koji je pokrenut 2007. godine, a koji obuhvaća sedam projekata koje financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa. Osim znanstvenika Instituta Ruđer Bošković, koji u programu sudjeluju s čak četiri projekta, program obuhvaća i projekte Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Cilj ovog programa je razvoj, evaluacija, izgradnja i integracija složenih računarskih postupaka koji predstavljaju osnove tehnologija znanja. Rezultati programa značajni su za područja primjene kao što su medicina, bioinformatika, kemija i fizika, kao novi i važni znanstveni rezultati u formi relacija, modela ili sustava odlučivanja, a u isto vrijeme, rezultati trebaju biti značajni za računarske znanosti kao nova teoretska i praktična metodološka dostignuća u području umjetne inteligencije. Konačni cilj programa je otkrivanje univerzalnih principa koji predstavljaju metodološke prodore u računarstvu. Važnost istraživanja je u činjenici da tehnologije otkrivanja znanja predstavljaju tehničke osnove koje potpomažu kreativnost informatičkog društva i privrede zasnovane na znanju.
Jednodnevnu radionicu organizirao je Zavod za elektroniku Instituta Ruđer Bošković gdje se u Laboratoriju za informacijske sustave vrše istraživanja u okviru programa Računarski postupci otkrivanja znanja u znanstvenim primjenama kroz četiri projekta: Algoritmi strojnog učenja i njihova primjena pod vodstvom dr. sc. Dragana Gambergera, Postupci računalne inteligencije u mjernim sustavima pod vodstvom dr. sc. Ivana Marića, Mjerenje i karakterizacija podataka iz stvarnog svijeta pod vodstvom dr. sc. Branke Medved Rogine te Strojno učenje prediktivnih modela u računalnoj biologiji pod vodstvom dr. Sc. Tomislava Šmuca.
Laboratorij za informacijske sustave surađivao je i na drugim projektima s NATO-om, Sveučilištem Calabria u Italiji, te na bilateralnim slovensko-hrvatskim i francusko-hrvatskim projektima.