Razvoj neutronskog senzora za potrebe europskog projekta
U okviru FP7 programa početkom ožujka odobren je projekt 'Underwater Coastal Sea Surveyor' (UNCOSS). Projekt vrijedan 4.390.000 eura rezultat je međuregionalne suradnje znanstvenih institucija, a uz Institut 'Ruđer Bošković' u projektu sudjeluju ECA i Commissariat a lEnergie Atomique iz Francuske, Laseroptronix iz Švedske, Jožef Stefan Institute iz Slovenije, Analvsisi and Control Tehnologies (A.C.T. d.o.o.) iz Hrvatska, ustanove lučkih uprava Dubrovnika i Vukovara te Bara iz Crne Gore.
Cilj je projekta razviti automatiziranu ronilicu za podvodna istraživanja opasnih materijala kao što su neeksplodirana vojna sredstva i kemijski bojni otrovi. Institut 'Ruđer Bošković' (Laboratorij za nuklearne analitičke metode pri Zavodu za eksperimentalnu fiziku), A.C.T. d.o.o. i CEA zaduženi su za razvoj neutronskog senzora za podvodna istraživanja koji će se ukomponirati s drugim senzorima kao što su optičke i laserske kamere, 'Ground Penetrating Radar' (GPR), sonar i magnetometar. Neutronski senzor će pomoću gama-zraka prepoznavati kemijski sastav minskog sredstva na morskom dnu te utvrditi njegovu točnu poziciju.
Projekt je potpuno usuglašen početkom ožujka, realizacija je započela, a očekuje se kako će trajati oko 36 mjeseci. Ukupna vrijednost projekta je 4.390.000 eura od čega 2.780.000 eura financira Europska unija. Hrvatske partnere na projektu EU financira s 856.086,00 eura.