Redovna kvartalna konferencija za novinare
Ravnateljica Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Danica Ramljak održala je danas redovnu kvartalnu konferenciju za novinare na kojoj je premijerno predstavila novi logotip i vizualni identitet IRB-a i najavila Adriatic School on Nanoscience - prvu međunarodnu ljetnu školu nanoznanosti u Hrvatskoj koja će se održati od 19. do 23. rujna 2010. godine u Dubrovniku. Škola će okupiti tim vrhunskih hrvatskih i europskih predavača iz područja nanoznanosti kao i polaznike iz nekoliko zemalja i sigurno će pomoći međunarodnom profiliranju Hrvatske kao zemlje koja svoje prioritete vidi u razvoju visokih tehnologija.
"U korak s europskom i svjetskom strategijom u području razvoja nanotehnologije kao modernog dostignuća koje pokreće gospodarstvo razvijenih zemalja, po prvi put u Hrvatskoj organiziramo međunarodnu ljetnu školu Adriatic School on Nanoscience – ASON-1 kao zajednički projekt IRB-a i vodećih institucija u području nanotehnologije: Finskog Centra za nanoznanost Sveučilišta Jyvaskyla i Joaneum Research iz Graza", izjavila je dr. Ramljak te dodala da će u sklopu ljetne škole, 19. rujna 2010. godine biti organiziran i poseban okrugli stol na kojem će sudjelovati znanstvenici i gospodarstvenici iz Hrvatske i regije. Fokus okruglog stola bit će potencijal zemalja u regiji da kroz razvoj nanotehnologije uspješno pokrenu gospodarstvo jer su globalna konkurentnost i prodor na svjetsko tržište mogući jedino zahvaljujući sustavnom promicanju inovacija i povezivanju znanosti s gospodarstvom.
Kao rezultat patentiranja inovacija i visokih tehnologija u rujnu ove godine s radom započinju dvije nove spin off tvrtke IRB-a: Biozyne d.o.o. i Artes Calculi Ltd. Biozyne d.o.o. je nastala u suradnji s eminentnim hrvatskim znanstvenikom u dijaspori prof. Igorom Štagljarom s University of Toronto, koji će joj dati vrijedno znanje i promociju na globalnom tržištu. Artes Calculi Ltd. utemeljena je na Robin Hood metodi koja je razvijena kao rezultat bazičnih istraživanja u Zavodu za teorijsku fiziku IRB-a, a koju su već otkupili stručnjaci s proslavljenje američke institucije Massachusetts Institute of Technology (MIT). IRB je do sada osnovao tvrtke Ruđer inovacije, Chirallicu, Ruđer Medicol Ciklotron i Initium Futuri te je ovim ostvarenjima postao vodeća znanstvena institucija u Hrvatskoj u osnivanju spin off društava utemeljenih na rezultatima istraživačkog rada koje svugdje u svijetu predstavljaju jedan od najvećih motora u pokretanju gospodarstva. Dr. Ramljak je naglasila kako je prioritet RH posebno ojačati najbolje istraživačke grupe u bazičnim istraživanjima koja su jedina podloga za izvrsna primijenjena istraživanja koja će pokrenuti gospodarstvo.
Dr. Ramljak posebno je izvijestila o naporima IRB-a za pokretanjem zahtjeva za punopravnim članstvom Hrvatske u CERN-u, najvećem svjetskom laboratoriju za istraživanja iz fizike i informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Time bi se Hrvatska svrstala uz bok zemljama regije, poput Slovenije i Srbije, koje su već pokrenule zahtjeve za članstvom. Dr. Ramljak pojasnila je neke od prednosti koje pruža članstvo u CERN-u kao što su povećanje kapaciteta za razvoj fundamentalnih i primijenjenih znanosti na svim hrvatskim institutima, punopravni pristup svim javnim natječajima CERN-a hrvatskim tvrtkama te povećanje kapaciteta za transfer znanja i tehnologije tvrtki u području visokih tehnologija. Jedna od predosti svakako je i povećanje potencijala za ostanak najboljih mladih stručnjaka u Hrvatskoj, jer ravnopravno sudjelovanje u izvrsnoj svjetskoj znanosti daje mladim stručnjacima nadu da svoju karijeru mogu ispuniti i u Hrvatskoj.
Uzevši u obzir strateške ciljeve Republike Hrvatske u području obrazovanja, znanosti i tehnologije kao i činjenicu da CERN danas i formalno postaje globalni svjetski laboratorij, Dr. Ramljak pozvala je nadležne institucije da započnu pregovore o punopravnom članstvu Republike Hrvatske u CERN-u i na takav način jasno izraze volju naše zemlje za ravnopravnim sudjelovanjem u globalnim znanstvenim istraživanjima, čime bi našim znanstvenicima i gospodarstvu, proširili mogućnosti za ostvarivanje svojih punih potencijala.