'Ruđerovcima' odobrena čak tri hrvatsko-kineska bilateralna projekata
Znanstvenicima Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Branku Pivcu, dr. sc. Nikoli Basariću i dr. sc. Ireni Ciglenečki-Jušić odobrena su čak tri hrvatsko-kineska bilateralna projekata na temelju Protokola potpisanog na 4. zasjedanju hrvatsko-kineskog Povjerenstva za znanstvenu i tehnološku suradnju koji je nedavno održan u Pekingu. Ovim je Protokolom određeno novih dvanaest projekata znanstvene i tehnološke suradnje koje će u dvogodišnjem razdoblju financirati ministarstva znanosti dvaju država, a na kojima će zajednički raditi hrvatski i kineski znanstvenici.
Projekt Study of oxygen precipitation and structural defects in single crystal silicon, pod vodstvom dr. sc. Branka Pivca iz Zavoda za fiziku materijala IRB-a provodit će se u suradnji sa Sveučilištem Zheijiang iz Hangzhoua. Sveučilište Zheijiang na čelu s laboratorijem za znanost silicijskog materijala, koji broji 28 članova, jedan je od vodećih kineskih centara izvrsnosti u području istraživanja silicija, koji se intenzivno koristi u ICT tehnologiji i energetici.
Projekt Fluorescent Anion Sensors: Synthesis and Spectroscopic Characterization pod vodstvom dr. sc. Nikole Basarića iz Zavoda za organsku kemiju i biokemiju, provodit će se u suradnji s prof. dr. sc. Wenwuom Qinom s Fakulteta za kemiju i kemijsko inženjerstvo u Lanzhou. Glavni cilj suradnje je sinteza i spektroskopska karakterizacija novih molekula-domaćina, potencijalnih fluorescencijskih anionskih senzora. Anioni imaju važnu ulogu u širokom spektru kemijskih i bioloških procesa te se stoga tijekom posljednjih godina intenzivno radi na razvoju receptora za anionske čestice. Pripravljeni fluorescencijski senzori mogli bi tako pronaći primjenu u biologiji, medicini ili ekologiji.
Projekt Biogeochemistry of sulfur, carbon, nutrients and redox sensitive elements in hypoxic/anoxic aquatic environments pod vodstvom dr. sc. Irene Ciglenečki-Jušić iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša provodit će se u suradnji s prof. dr. sc. Minhanom Daiem iz Državnog laboratorija za morski okoliš pri Sveučilištu u Xiamenu. Rezultati ovog projekta mogu pružiti dobar temelj za buduća istraživanja u vezi s primjenom elektrokemijskih metoda u procjeni kritičnih uvjeta, koji dovode do i prate pojavu anoksičnih uvjeta u slučaju prirodne i antropogene eutrofikacije.
Sredstva se dodjeljuju na temelju Ugovora o suradnji u području znanosti i tehnologije između Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine, koji je potpisan 11. lipnja 1994. godine. Za Institut Ruđer Bošković sudjelovanje u takvim programima višestruko je vrijedno jer oni pružaju mogućnost za izravnu financijsku potporu znanstvenim istraživanjima, aktivno sudjelovanje u stvaranju rezultata visoke vrijednosti i koristi cjelokupnom društvu, te potiču razvoj kvalitetnog sustava upravljanja i osiguranja kvalitete znanstvenih istraživanja, korištenja istraživačke opreme, raspoloživoga prostora te usavršavanju i edukaciji naših znanstvenika.