Ruđerovoj znanstvenici prva nagrada na 45. Simpoziju iz teorijske kemije
Ruđerova znanstvenica dr. sc. Ivana Antol, znanstvena suradnica Laboratorija za fizikalno-organsku kemiju Instituta Ruđer Bošković, za postersko priopćenje Excited state potential energy curves by single reference TD-B2PLYP and SCS-CIS(D) methods osvojila je prvu od četiri dodijeljene nagrade na 45. Simpoziju iz teorijske kemije održanom početkom rujna u Neuss am Rhein u Njemačkoj.
Rad prikazan na nagrađenom posteru izrađen je u suradnji s prof. dr. Stefanom Grimmeom iz Westfaelische-Wilhelms Sveučilišta u Műnsteru u okviru projekta Teorijska studija biološki relevantnih fotokemijskih reakcija koji financira Zaklada za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj Republike Hrvatske.Riječ je o NZZ projektu u okviru programa Priljev mozgova – PostDoc čiji je glavni cilj unapređenje profesionalnih kompetencija mladih istraživača. Rad na projektu uključuje ispitivanje primjenjivosti novih B2-PLYP funkcionala gustoće u okviru TD-DFTa i spin-komponenta skalirane konfiguracijske interakcije s jednostrukim i dvostrukim pobudama na mehanisticki studij fotokemijskih reakcija od biološke važnosti, a cilj je projekta uvođenje novih i jeftinih teorijskih metoda u studije fotokemijskih reakcija koje se u Laboratorija za fizikalno-organsku kemiju trenutno provode korištenjem ab initio metoda visoke razine (primjerice MR-CISD) i ab initio dinamičkim simulacijama.
Glavni organizator serije simpozija iz teorijske kemije je Radna grupa za teorijsku kemiju (Arbeitsgemeinschaft Theoretische Chemie) koja pripada trima različitim njemačkim društvima: Deutsche Bunsengesellschaft fur Physikalische Chemie, Deutsche Physikalische Gesellschaft i Gesellschaft Deutscher Chemiker.
Simpoziji teorijske kemije organiziraju se s ciljem unaprjeđivanja suradnje te razmjene znanja i iskustava između znanstvenika koji se bave istraživanjima u području teorijske kemije. Svoju tradiciju serija simpozija započela je u Frankfurtu 1965. godine. S vremenom dolazi do širenja i internacionalizacije simpozija, a službeni jezik postaje engleski. Osim u Njemačkoj simpoziji se tradicionalno održavaju u Austriji i u Švicarskoj. Rujanski simpoziju u Neussu okupio je oko 250 sudionika, a predavači su bili svjetski poznati teorijski kemičari iz područja teorijske fotokemije.