Skup u spomen Branku Součeku
''U mnoštvu znanstvenika koji su dali neprocjenjiv doprinos znanju i tehnologiji te svjetskom ugledu Instituta Ruđer Bošković (IRB), profesor Branko Souček je jedinstven i poseban u pogledu originalnosti i primijenjenih znanstveno-tehnoloških inovacija u računarstvu, kojima je zadužio kako IRB, tako i hrvatsku akademsku-zajednicu.'' – istaknuto je na Komemorativnom skupu u spomen prof. dr. sc. Branku Součeku, doajenu hrvatske i svjetske računalne znanosti, koji je danas održan na IRB-u.
Komemoracija je okupila članove obitelji, brojne ugledne znanstvenike, članove akademije, bliske suradnike i prijatelje prof. Součeka.
U svom uvodnom izlaganju dr. sc. Tome Antičić, ravnatelj IRB-a istaknuo je vrijedan doprinos prof. Součeka IRB-u, a posebno njegov utjecaj u jačanju ugleda IRB-a na međunarodnoj znanstvenoj sceni.
''Profesor Branko Souček, rodom Bjelovarčanin, bio je vodeći stručnjak u svijetu u dizajnu računarskih sustava za laboratorijsku primjenu. Mnogi ga smatraju utemeljiteljem hrvatskog računalstva zbog 256-kanalnog 16-bitnog analizatora kojeg je konstruirao 1958. godine upravo na IRB-u.'' – istaknuo je Antičić.
Ubrzo je ovaj Součekov projekt privukao pažnju međunarodne znanstvene javnosti pa je bio pozivan kao predavač na brojne znanstvene skupove, među ostalim i na Godišnju nacionalnu konferenciju u Washingtonu 1965. godine, a znanstvenici iz SAD-a, Europe, Kine, Rusije i Japana posjećivali su prof. Součeka kako bi doznali više o njegovim dostignućima. Tako su postignuća profesora Součeka privukla na IRB brojne poznate svjetske znanstvenike poput Willya Higinbothama, direktora Brookhaven National Laboratorija (USA) i profesora Takae Ichika, iz japanskog Ministarstva znanosti i tehnologije.
''Koliko je zadužio IRB i hrvatsku znanost potvrđuje i činjenica da mu je na prijedlog Znanstvenog vijeća IRB-a dodijeljena Državna nagrada za životno djelo 2012. godine.'' – zaključio je Antičić.
''Ovaj komemoracijski skup sjećanja na našeg dragog profesora Součeka, ili kako smo ga prijateljski zvali Pana, potaknut je i izvire iz našeg velikog poštovanja prema njemu kao znanstveniku, kolegi i prijatelju.''– započeo je svoje svjedočenje o liku i djelu Branka Součeka njegov kolega prof. dr. sc. Karolj Skala, predstojnika Centra za informatiku i računarstvo IRB-a.
Branko Souček
Profesor Branko Souček, rodom Bjelovarčanin, bio je vodeći stručnjak u svijetu u dizajnu računarskih sustava za laboratorijsku primjenu.
Profesor Skala podsjetio nas je na još jedno u nizu priznanja koje je stiglo prof. Součeku. Naime, u to vrijeme izdavačka kuća Wiley Publishing Company pozvala ga je da uređuje seriju knjiga o tehnologiji računala nove generacije i time prezentira najnovija dostignuća u teoriji, istraživanju, razvoju i primjeni inteligentnih računalnih sustava. Profesor Souček sa suradnicima prihvatio se tog izazova i objavio 13 knjiga koje su prevedene na ruski, japanski i hrvatski i tiskane u preko 100.000 primjeraka. Sve to pridonijelo jačanju uloge IRB-a na svjetskoj znanstvenoj sceni.
''Sada uoči Valentinova možemo reći da je naš Pan bio pravi zaljubljenik struke. Volio je stvaralački izazov, imao je širokopojasnu viziju i vrlo uspješno je integrirao činjenice, procese i znanja u usustavljenu formu koje je prenosio dalje preko niza svojih zapaženih knjiga. '' – zaključio je Skala.
Nakon minute šutnje kojom su svi sudionici odali počast doajenu hrvatske i svjetske računalne znanosti, bliski suradnici prof. Součeka - akademik Leo Budin, predsjednik Znanstvenog vijeća za istraživačku infrastrukturu Hrvatske, HAZU, prof. dr. sc. Robert Manger s PMF-a, prof. dr. sc. Petar Biljanović, predsjednik Programskog odbora MIPRO, FER te akademik Ivo Šlaus, IRB, posvjedočili su kratkim izlaganjem o njegovom liku i djelu.
U program su se putem telekoferencijskog prijenosa uključili i kolege iz inozemstva dr. sc. Ivan Hrvoić iz Kanade te dr. sc. Miro A. Cimerman iz Berlina, koji su s gostima podijelili svoja iskustava u radu s prof. Součekom i naglasili njegov doprinos svjetskoj znanstvenoj sceni. ''Začudo, ali svog sam prijatelja i kolegu Pana samo jednom slušao na predavanju kad sam imao prilike posvjedočiti tom njegovom zaraznom entuzijazmu! Hvala mu na tome!'' – rekao je dr. Hrvoić.
Takav je bio Branko Souček Pan – zaljubljenik u znanost i ljude!
''U prosincu prošle godine s velikom tugom smo se oprostili od prof. Součeka koji nas je napustio u 84. godini života. Njegov rad i zasluge svjedoče o njemu kao velikom znanstveniku, vizionaru i humanistu koji će nam ostati će u trajnom sjećanju uz zahvalu i poštovanje!'' – istaknuto je danas u na Komemoraciji.