Strateški sastanak o procjeni mogućnosti ulaska Hrvatske u članstvo CERN-a
Na Institutu Ruđer Bošković (IRB) će se 27. studenoga 2009. godine održati Strateški sastanak koji zajednički organiziraju IRB i CERN (Europska organizacije za nuklearna istraživanja) s ciljem procjene mogućnosti ulaska Republike Hrvatske u članstvo CERN-a. Ovaj će sastanak po prvi puta na Institutu Ruđer Bošković okupiti visoke predstavnike vlade i relevantnih ministarstava u RH te nadležnih državnih institucija, uvažene čelnike CERN-a kao i vodeće predstavnike hrvatske znanstvene i akademske zajednice, gospodarstva i zdravstva te ih potaknuti na raspravu o mogućnostima koje bi se hrvatskim članstvom u CERN-u otvorile za hrvatsku znanost, obrazovanje i gospodarstvo.
CERN, Europska organizacija za nuklearna istraživanja, jedan je od najvećih istraživačkih centara u svijetu u kojem se provode bazična istraživanja s ciljem razumijevanja temeljne strukture materije, korištenjem velikih akceleratora koji se ubrajaju među najveće i najkompleksnije znanstvene instrumente današnjice. CERN je osnovan 1954. godine, a danas uključuje 20 država članica iz Europe i zapošljava preko 2 000 vrhunskih znanstvenika i stručnjaka u područjima fizike iz različitih zemalja diljem svijeta. Iako pojedini hrvatski znanstvenici već više od 20 godina aktivno sudjeluju u istraživanjima i eksperimentima koji se vrše na CERN-u, a čak nekoliko grupa znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković i Sveučilišta u Splitu sudjeluju u LHC programu (Large Hadron Colider), jednom od najvećih znanstvenih projekata našeg vremena, činjenica da Hrvatska nije članica CERN-a ograničava mogućnosti sudjelovanja hrvatskih znanstvenika i gospodarstvenika u projektima koje financira CERN.
'Ulazak Hrvatske u članstvo CERN-a omogućio bi ravnopravno sudjelovanje na projektima koje financira CERN, veću kvalitetu edukacija i istraživanja hrvatskih znanstvenika te povećanu mobilnost znanstvenika i stručnjaka. Posebice je važno otvaranje novih poslovnih mogućnosti na europskom tržištu za hrvatske tvrtke iz područja softverske, građevinske, elektrotehničke industrije i zdravstva. Upravo zato Institut Ruđer Bošković je u suradnji sa Sveučilištem u Splitu i Rijeci te nekim vodećim hrvatskim tvrtkama odlučio organizirati ovaj strateški sastanak', izjavila je dr. sc. Danica Ramljak, ravnateljica IRB-a.
Čelni ljudi CERN-a prof. dr. sc. Felicitas Pauss, direktorica Ureda za vanjske poslova CERN-a, dr. sc. Domenico Campi, nekadašnji voditelj projekta magneta za CMS eksperiment, dr. sc. Tadeusz Kurtyka, savjetnika za države nečlanice te dr. sc. Hartmut Hillemanns iz Ureda za prijenos znanja i tehnologija predstavit će sudionicima misiju, aktivnosti i planove CERN-a za nadolazeće razdoblje te ih upoznati s postupkom prijave u članstvo CERN-a. Posebno zanimljivo bit će izlaganje dr. sc. Borisa Pukla, pomoćnika ravnatelja za vanjske poslove iz slovenskog Jožef Štefan Instituta, koji će govoriti o tome zašto se Slovenija nalazi na putu u članstvo CERN-a te o iskustvu Slovenije s postupkom prijave u članstvo.
Sastanak će završiti okruglim stolom na kojem će se raspravljati o implikacijama, obvezama i mogućnostima koje bi se hrvatskim članstvom u CERN-u otvorile za hrvatsku znanost, obrazovanje i gospodarstvo. Važno je istaknuti kako bi zaključci ovog okruglog stola trebali ponuditi okvir za buduće strateške smjernice koje bi trebale olakšati proces hrvatskog učlanjenja u CERN.